Badanie USG narządów miednicy (miednicy USG)

Badanie USG narządów miednicy (miednicy USG)

– możliwości diagnostyczne i wartość w ocenie układu rozrodczego kobiety.

USG (syn. USG, USG, ultradźwięki, obrazowanie ultrasonograficzne) jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych metod obrazowania medycznego na całym świecie. Frekwencji USG zasłużył dzięki wysokiej zdolności w diagnostyce różnych chorób jamy brzusznej i nerek, tarczycy, piersi, układu krążenia i układu limfatycznego, narządów miednicy, a także w ocenie stanu płodu w czasie ciąży.

Ultrasonografia ma prawie pół wieku historii i w tym czasie przeszedł różne etapy rozwoju pełnego nieufności i niechęci do stosowania tej metody do okresu odpowiedniej oceny jej możliwości i jego zdobyciu. Współczesna medycyna nie jest już istnieć bez tego sposobu diagnozowania.

Metoda diagnostyczna ultradźwiękowe opiera się na zasadzie echolokacji – Fale ultradźwiękowe odbite od tkanki ciała, w kolejnej wychwytywania odbitego sygnału czujnika i tworzących obraz w płaski ekran narządów i tkanek, które są przekazywane przez ultradźwięki.

W chwili obecnej w celu oceny stanu narządów miednicy służą dwie odmiany ultradźwięków: Przezbrzuszna — przez przednią ścianę brzucha i przezpochwowa gdy czujnik jest umieszczony w pochwie. Wymóg Przezbrzuszna USG jest wypełniony pęcherz (tzw “Okno akustyczna”To zapewnia wizualizację narządów miednicy), który towarzyszy jakiś dyskomfort podczas badania, ale daje dobry przegląd obrazu. Przezpochwowe USG nie wymaga specjalnego szkolenia i pozwala bliżej przyjrzeć się strukturze macicy i jajników.

Badanie ultrasonograficzne narządów miednicy jest zbadanie struktury korpusu i szyjki macicy, macicy i jajników, a także przybliżony stan pęcherza (jeśli wystarczająca napełniania). Po pierwsze, położenie macicy, kształtu, wielkości i struktury podstawowej z jego ścian. Szczególną uwagę zwraca się na badaniu mediana struktur macicy (M – echo). Gdy ta określonej wielkości, struktury wewnętrznej w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, jasne kontury i odkształcenia.

Przy badaniu oszacowano jajnika ich położenie w stosunku do macicy, wielkości, ciężkości urządzenia pęcherzyków, rozmiar pęcherzyków i ciałka żółtego. W przypadku tworzenia się struktury wskazano jajnika otaczają jego kształt, wielkość i strukturę wewnętrzną. Upewnij się, porównuje widziałem zdjęcia z fazą cyklu miesiączkowego.

Zależy od obecności wolnego płynu i kosmicznych zajmując zmian w obrębie miednicy.

Wrodzone anomalie wewnętrznych narządów rodnych u kobiet są często (do 4 – 5% chorób ginekologicznych), a ich obecność może być jedną z przyczyn niepłodności, zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, śmierci płodu, płodu ułożenia i nieprawidłowości pracy. Za pomocą ultradźwięków, szczególnie trójwymiarowy, zdiagnozować różne rodzaje wad wrodzonych macicy (siodło, dwa rogate, jednorożec macicy, kompletne i niekompletne podwojenie macicy, itp)

Mięśniaki macicy to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych kobiecego układu rozrodczego. W tej chorobie, miednicy USG pozwala nie tylko na czasie wykryć i dokładnie określić liczbę, lokalizację i wielkość mięśniaków, ale również skutecznie wdrożyć dynamiczną kontrolę tempa wzrostu.

Częstą chorobą wśród kobiet w wieku rozrodczym jest endometrioza – patologicznych proces charakteryzuje proliferacji endometrium poza jamą macicy (ścianie macicy, jajników, jajowodów, otrzewnej itp). Miednicy USG służy do diagnozowania endometriozy, takich jak adenomyosis (endometrioza wewnętrzna) – proliferacji endometrium grubości ścianki macicy i endometrium torbieli jajnikowych. Informatywności ultradźwięków w stosunku do innych form endometriozy nie jest tak wysoka i zależy od doświadczenia diagnosty.

Miednicy ultradźwięków jest ważny w diagnostyce przerostu endometrium – Różne rodzaje polipów endometrium, rozrost i złośliwych nowotworów endometrium.

Zakres kosmicznych uszkodzenia zajmujące jajników jest bardzo szeroki i zróżnicowany w zależności od różnych metod i wyboru terapii – Dynamiczny obserwacji (funkcjonalne torbiele jajników) do radykalnej operacji raka jajnika (). Często badania miednicy pozwala na normalne podejrzenia tylko istnienie problemów na części jajnika oraz USG narządów miednicy wyraźnie wskazuje, dotyczy to edukacji jajniki, że ma rozmiar i strukturę wewnętrzną, zapewnia odpowiedni wybór terapii

Aby ocenić Reproductive praktyce ginekologicznej powszechnie używane follikulometriya i ehogisterosalpingografiya.

Follikulometriya – Ultradźwiękowe monitorowanie procesu dojrzewania pęcherzyka dominującego i wzrost błony śluzowej macicy w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego i identyfikacji objawów owulacji nastąpił w drugiej fazie cyklu. Technika ta pozwala na dokładne zidentyfikowanie faktu owulacji oraz określić czas, kiedy doszło. Follikulometriya odbywają się kilka razy w cyklu, a czas na określonym specjalistycznym KM – W zależności od rozpoznania oglądanego obrazów.

Ehogisterosalpingografiya wykorzystane do oceny macicy (polipy, zrosty, mięśniaków macicy z węzła wzrostu) i podśluzówkowa sprawdzanie drożności jajowodów. Istota tego sposobu polega na tym, że w ramach kontroli ultradźwięków jest wprowadzana do macicy małej ilości płynu – specjalne kontrasty ultradźwiękowe (sól fizjologiczna, roztwór glukozy, levovist, ehovist i in.). Kontrast zwiększa wprowadzone obrazowanie w jamie macicy i umożliwia bardziej dokładną ocenę właściwości jego konstrukcji. Natomiast dalsze wtryskiwanie prowadzi do jego przenikania do jajowodów, a następnie do jamy brzusznej, co pośrednio wskazuje na ich przepuszczalność.

Ta technika jest dobra alternatywa dla hysterography rentgenowskich, chociaż w niektórych przypadkach wyniki są wątpliwe ehoGSG, a następnie muszą uciekać się do innych metod diagnostyki drożności jajowodów (HSG x-ray, laparoskopia diagnostyczna).

Za pomocą ultradźwięków w celu zdiagnozowania ciąży, począwszy od 3 – 4 tygodnie. W tych warunkach, można zobaczyć nie tylko zapłodnionego jajeczka, ale zarodek, a w niektórych przypadkach, a jego tętno. Fakt ten ma znaczenie w diagnostyce różnych rodzajów ciąży pozamacicznej (jajowodów, szyjki macicy, w szczątkowej róg i jajnika), co pozwala uniknąć poważnych powikłań ciąży pozamacicznej i zachowania zdrowia kobiet.

USG miednicy mniejszej jest wartościową metodą antykoncepcji wewnątrzmacicznej. Pozwala na kontrolę procesu zakładania i usuwania antykoncepcji wewnątrzmacicznej (IUD), wczesnego wykrywania nieprawidłowego umieszczenia, częściowej lub całkowitej utraty wkładki z macicy, wrastanie części antykoncepcyjne w ścianie macicy.

W ostatnich latach szybki rozwój systemów komputerowych doprowadziło do wprowadzenia metod obrazowania medycznego (USG, TK i MRI) technologii 3D, aby uzyskać trójwymiarowy obraz ciała badanego (trójwymiarowej rekonstrukcji anatomicznej). Główną zaletą ultrasonografii trójwymiarowej jest zdolność do uzyskania wiązki ultradźwiękowej, wcześniej brak przy użyciu dwuwymiarowego USG, a także możliwość bardziej dokładnych pomiarów przestrzeni kosmicznej zajmując zmian.

Obecnie okazało się bardzo pouczające trójwymiarowego USG w diagnostyce wad wrodzonych wewnętrznych narządów rozrodczych, przestrzeń-uszkodzenia zajmujące macicy i jajników, endometrium procesów patologicznych (polipy endometrium) i nowotworów złośliwych układu rozrodczego kobiety. Sonography trójwymiarowej pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę wkładki.

Wygląd ultrasonografii trójwymiarowej w arsenale diagnostycznych znacznie rozszerzyła możliwości diagnostyki ultrasonograficznej i mogą wykonać ruch na jakościowo nowy poziom rozwoju.

Wskazania i terminy USG narządów miednicy powinny być określone przede wszystkim przez lekarza, od którego można obserwować. USG miednicy zaplanowano początkowo zaleca się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, 5 – 7 dni po rozpoczęciu menstruacji.

Należy pamiętać, że liczba chorób układu rozrodczego kobiety we wczesnych etapach jego rozwoju podstępny i bezobjawowy, więc na ich wczesne wykrywanie jest konieczne przeprowadzenie miednicy USG co najmniej raz w roku.

Podsumowując, należy podkreślić, że USG na obecnym etapie jego rozwoju jest bardzo pouczające, bezpieczne, niedrogie i efektywną metodą w diagnostyce wielu chorób ginekologicznych i pozwala tajemnicę zdrowia kobiet.

Share →