Ból w prawym górnym kwadrancie

Ból w prawym górnym kwadrancie

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do recepcji, do terapeuty lub gastroenterologa, skarżą się na ból w prawym górnym kwadrancie. Czasami dyskomfort w jamie zakłóca zdrowych ludzi podczas ćwiczeń.

Objawy te występują, gdy zastój żółci w dróg żółciowych. Napięta przedniej ściany jamy brzusznej wywiera nacisk na żółć i powoduje cięcie. Zazwyczaj kończy się luźny stolec ataku i poprawy stanu pacjenta.

Ale czasami ostry ból w prawym górnym kwadrancie brzucha mogą wskazywać na poważną chorobę, w której trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Gdzie jest prawda górny kwadrant?

Obszar zwany prawy górny kwadrant znajdujący się poniżej membrany w strefie w dwóch dolnych żeber po prawej stronie. Obszar ten jest ograniczony poniżej linii może być pobierany z kości biodrowej do pępka. Znajduje się on poniżej pachwiny.

Przyczyny bólu w prawym górnym kwadrancie

Spójrzmy na głównych przyczyn bólu w prawym górnym kwadrancie. W tej dziedzinie istnieją wątroby, pęcherzyka żółciowego, okrężnicy i dwunastnicy, jelita małe pętelki, membrany. Za to tail trzustki i nerki prawej.

Kontuzji lub choroby powyższego bólu sprowokować w prawym górnym kwadrancie brzucha i górnej części brzucha. Charakter bólu, a ich siła zależy od specyfiki patologicznego procesu i jego lokalizacji.

Czasami persistent ból w prawym górnym kwadrancie występuje w chorobach narządów znajdujących się w innych częściach brzucha. W tym przypadku, dyskomfort rozmieszczone wzdłuż włókien nerwowych.

Choroby, którym towarzyszy ból w prawym górnym kwadrancie

Najczęściej ostry ból W prawym górnym kwadrancie występuje w chorobach pęcherzyka żółciowego. Żółci jest wytwarzana w wątrobie i zawiera enzymy niezbędne do trawienia. Żółć przechowywane w pęcherzyku żółciowym.

Z tego, że wchodzi ona dwunastnicę.

Zakażenie, nadmierne spożywanie tłustych, prowokują powstawanie kamieni żółciowych w niej stan zapalny — zapalenie pęcherzyka żółciowego. Główne objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego: palący ból w prawym górnym kwadrancie, promieniujący do barku i łopatki, wymioty i nudności. Czasami jest żółtaczka i ciężkie swędzenie skóry. Leczenie często chirurgiczne.

W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherza żółciowego cechuje tępy ból w prawym górnym kwadrancie brzucha, nudności po jedzeniu, czasem zażółcenie skóry i twardówki. Leczenie prowadzi się z użyciem antybiotyków przeciwskurczowe, żółciopędną leków, diety.

Silny ból W prawym górnym kwadrancie mogą wystąpić zapalenia wątroby — proces zapalny w etiologii wątroby. To może być zaraźliwa natura, zaistnieć w przypadku zatrucia alkoholem, narkotykami, trucizn chemicznych. Od czasu do czasu znaleźć autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Ostre zapalenie wątroby towarzyszy znaczne pogorszenie stanu ogólnego pacjenta, gorączka, żółtaczka, ciężkie zatrucia.

Przewlekłe zapalenie wątroby długo bezobjawowe. W tym samym dolegliwości wątrobowe komórki stopniowo zastępowane przez tkankę łączną i marskości wątroby. W przewlekłym zapaleniu wątroby cechuje dokuczliwy ból W prawym górnym kwadrancie, powiększenie wątroby, nietolerancji tłuszczu.

Leczenie obejmuje leczenie detoksykacji, stosowanie leków przeciwwirusowych, wątroby.

To tępy ból W prawym górnym kwadrancie występuje dyskinezy żółciowej. Jest to złożony chorobą dróg żółciowych, które powstaje w wyniku naruszenia jego funkcji motorycznych i nie towarzyszą zmiany organiczne w nim. Częściej niż nie ma psychosomatycznych pochodzenie. Powstaje naciśnięcie ból w prawym górnym kwadrancie, gorzki smak w ustach, zmęczenie, złe samopoczucie, zmniejszenie apetytu.

Pacjenci często uważają z ciężką chorobą i stara się przekonać lekarza.

Na zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem w nadbrzuszu, który ma charakter gontów, tak często pacjenci są zainteresowane pulsujący ból w prawym górnym kwadrancie. Ponadto, pacjenci skarżą się na obecność nudności, wymiotów niekontrolowany z żółcią, biegunki, wzdęć, wzrost temperatury ciała. PZT charakteryzuje pęka z bólu w prawej ćwiartce, wzdęcia, niedobór górnej enzymatycznej.

Zapalenie trzustki leczone głodu, antifermental leków, przeciwskurczowe, cytostatyków. Leczenie ostrego procesu powinny być wykonywane tylko w szpitalu, ponieważ zabieg opóźnione może prowadzić do poważnych powikłań.

Czasami Przeszycia W prawym górnym kwadrancie i prawy kwadrant brzucha występuje w patologii prawej nerki. Odmiedniczkowe zapalenie nerek i kamicy wywołać ból w plecach i boku, która może być podana w żołądku. Choroba nerek jest również towarzyszyć gorączka, nudności, wymioty, osłabienie, zatrucia, częste i bolesne oddawanie moczu. Po ekspresji niszczące procesy i obecność kamieni o znacznej wielkości pokazano operacji.

Leczenie zachowawcze obejmuje antybiotyki, przeciwskurczowe, detoksykacja.

Ból noc w prawym górnym kwadrancie charakterystyczne dla choroby wrzodowej dwunastnicy. Również bolesne doznania pojawiają się zwykle po posiłku i na czczo. Inne objawy tej choroby obejmują: nudności, wzdęcia, odbijanie, wzdęcia, wymioty możliwie krew. Jeśli pacjent skarży się na silny ból, osłabienie, sztylet zawroty głowy, może to wskazywać na przełom wrzodów.

W tym przypadku trzeba wezwać karetkę.

U pacjentów, dodatek, który znajduje się wysoko w wątrobie może być silny ból w prawym górnym kwadrancie wyrostka robaczkowego. Również w tej dziedzinie dyskomfort występuje, gdy zapalenie prawego płuca.

Inne przyczyny bólu w prawym górnym kwadrancie

  • nowotwory wątroby i pęcherzyka żółciowego;
  • ropień wątroby;
  • plaga Robak (glistnicy, bąblowicy, giardiasis);
  • marskość serca;
  • okrężnicy;
  • zapalenie dróg żółciowych.

Jeśli obawiasz się o silny ból w prawym górnym kwadrancie, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać karetkę. W żadnym przypadku nie można zastosować ciepłe okłady. Możesz ubiegać się lodu owinięte w płótna.

Nie możesz używać bólu leku, ponieważ mogą one sprawiają, że trudne do zdiagnozowania choroby. Jeśli dolegliwości ustąpiły, zaleca się, aby odwiedzić w niedalekiej przyszłości gastroenterologa i przejść badania przewodu pokarmowego.

Share →