Choroby prostaty

Choroby prostaty

Ci ponad 50 lat? Musisz iść do toalety częściej, zwłaszcza w nocy? Czujesz, niewyjaśniona utrata masy ciała?

Ci ból podczas oddawania moczu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, prosimy o zapoznanie się i będzie można dowiedzieć się więcej o tym, co może się zdarzyć do gruczołu krokowego.

Nie należy ignorować swoją prostatę!

Co to jest prostaty?

Prostata niewielki gruczoł wielkości i kształtu orzecha włoskiego. Jest usytuowana pod pęcherza i otacza górną część cewki moczowej — tuleję, przez którą mocz i nasienia powinna przechodzić przez penisa. Gruczoł krokowy wytwarza gęstą przezroczysty płyn, który miesza się z spermatazoidov tworząc nasienie.

Warunki związane z prostatą

Łagodny rozrost stercza

Z wiekiem jego prostaty robi się coraz większy, a mimo to jest — to naturalny proces, to może ograniczyć przepływ moczu. Powiększona prostata nazywa łagodny rozrost stercza (BPH). Ta choroba jest tak powszechne, że mówią "wszyscy ludzie będą prostaty jest powiększony. jeśli żyją wystarczająco długo," Nieznaczny wzrost prostaty występuje w wielu mężczyzn powyżej 40 roku życia i ponad 90% mężczyzn w wieku powyżej 80 lat.

Jednym z objawów BPH trzeba wstać w nocy, aby oddać mocz. Inne objawy to trudności w oddawaniu moczu i krople wydalanego moczu pod koniec oddawania moczu. Objętość moczu i siła strumienia moczu może również zmniejszać.

Ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego Zapalenie prostaty normalne. Uważa się, że ponad 35% mężczyzn może mieć przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego w pewnym momencie w ich życiu. Jako część ciała jest stan zapalny, to jest czerwony, stają się gorące i bolesne. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może oddawanie moczu trudne i bolesne.

Może to prowadzić do częstszego oddawania moczu. Może także powodować gorączkę, ból pleców lub ból w pachwinie. To może sprawić, że mniej interesujące seks, prowadzić do zaburzeń erekcji, niezdolność do wspierania go do pełnego stosunku płciowego. Ostre zapalenie gruczołu krokowego jest bardziej niezwykłe.

Jak ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego łatwo pomylić z innymi infekcje dróg oddechowych.

Rak prostaty chorobą, która rozwija się w komórkach gruczołu krokowego. Co to jest rak?

Ciało ludzkie składa się z milionów maleńkich komórek, które są mniejsze niż główka szpilki. Wszystkie komórki — oprócz komórek mózgowych — mają cykl komórkowy; Nowe komórki ze względu na fakt, że dzieli się komórek, a następnie rozdziela na dwie części. Potrzebne są nowe komórki, aby zastąpić te komórki, które nie działać i może umrzeć.

W zdrowych komórkach, ich wzrost i podział jest normalny, regularny i dobrze kontrolowany proces. Czasami jednak proces wymyka się spod kontroli i komórki dalej dzielą się, gdy nie ma potrzeby, aby — jak wynika z tej sekcji osad, który nazywa się nowotworu.

Guzy łagodne i złośliwe

Guzy mogą być łagodne lub złośliwe. Komórki w łagodnych nowotworów nie przemieszcza się do innych części ciała, ale jak tylko guz staje się, może spowodować problemy z kompresją otaczającej tkanki i narządów.

Złośliwy guz nazywany jest rakiem.

Pierwotnego nowotworu wskazuje na miejsce, w którym rozpoczyna się raka, ale te komórki nowotworowe mogą migrować do otaczającej tkanki. To się nazywa lokalny spread. Komórki zajmują więcej miejsca i może wycisnąć zdrowe obszary wokół guza, ich uszkodzenia.

Złośliwe nowotwory prostaty może zablokować przepływ moczu i nie leczone mogą rozprzestrzeniać się na innych częściach ciała. Dla wielu mężczyzn, raka prostaty, rozwija się powoli i nie powoduje problemów dopóki nie rozprzestrzenia się poza gruczoł prostaty. W niektórych ludzi, jednak nowotwór rośnie szybciej.

Ważne jest, aby diagnozować nowotwory prostaty we wczesnym stadium nowotworu agresywności oceny i leczenia raka przed przerzutami. Rak prostaty zajmuje pierwsze lub drugie miejsce w krajach rozwiniętych i na trzecim miejscu -w całym świecie

Większość chorób powoduje objawów. Jednakże, rak prostaty nie jest zablokowany, a czasami występuje wraz z postępem choroby.

Kto jest zagrożony?

Czynniki ryzyka:

  • z wiekiem; Jesteś starszy. ryzyko jest większe. Wszyscy mężczyźni w wieku 50 i starsze mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty;
  • Historia rodziny; gdy bliski krewny miał raka prostaty, ryzyko może być wyższe;
  • pochodzenie etniczne; wśród afroamerykańskich kobiet, rak prostaty jest bardziej powszechne niż w kaukaskich i azjatyckich mężczyzn;
  • dieta; Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w owoce, warzywa i ryby może zwiększyć ryzyko.

Istnieje wiele podejrzane objawy, które mogą wskazywać na choroby prostaty. Staraj się nie martwić, jeśli masz coś rozwija i skontaktować się z lekarzem / urologa:

  • utrudnione, bolesne oddawanie moczu;
  • częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy;
  • krew w moczu lub nasienia;

Istnieje pogląd, że mężczyźni lekarzy należy ponad 50 testowanych rocznie.

Kontrola prostaty jest tak łatwe, jak olej …

Co się z lekarzem?

Lekarz / urolog zapyta o objawy i może zaproponować badanie krwi. To badanie krwi, należy poinformować lekarza o poziom białka o nazwie PSA (swoistego antygenu sterczowego) we krwi. Wysokie poziomy PSA, który jest wytwarzany przez gruczoł jest pierwsze wskazanie, że może być konieczne są dalsze badania. Wysokie poziomy PSA, ale mogą być z różnych powodów, a więc test ten nie jest przeznaczony do dostarczenia do ostatecznej diagnozy raka. Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne, aby zobaczyć powiększenie gruczołu krokowego.

Jeśli poziom PSA jest wysoki, a tam jest nierównomierna gęstość gruczołu, może wymagać dalszego zbadania.

Badanie palpacyjne (DRE) jest jednym z nich. Podczas badania, lekarz wkłada palec w rękawiczce do odbytu i prostaty kontroli na obecność gęstych, górzystych lub podejrzanych obszarów. Badanie trwa kilka minut.

Połączenie zwiększenia stężenia PSA oraz nieprawidłowe wyniki podczas AT będą rozpatrywane do dalszej oceny. Konwencjonalne metody badań USG prostaty i jest biopsja. Ultradźwięków przewód czujnika grubości palca, który jest wkładany do odbytnicy. Ten czujnik wytwarza fale, które są odbijane od powierzchni prostaty. Fale te są rejestrowane i przekształcony wideo lub fotograficznych obrazów prostaty.

Badania mogą dostarczyć zdjęć pod różnymi kątami, aby pomóc lekarzowi ocenić wielkość gruczołu krokowego i wykrywanie wszelkich nieprawidłowego wzrostu.

Biopsji gruczołu krokowego prowadzi się w transrektalnej USG (czujnik jest umieszczony w odbycie), aby wprowadzić kilka małych igły przez ścianę odbytu w przypadku prostaty, gdzie nieprawidłowość zostanie znaleziona. Igłę zdejmuje się niewielką ilość tkanki i te próbki tkanek poddawano badaniu w laboratorium. Wyniki badania pomagają zdiagnozować lekarze zaburzeń i chorób prostaty.

Jeśli nowotwór zostanie znaleziony, lekarz będzie w stanie określić jego agresywność i prawdopodobieństwo jego rozprzestrzeniania.

Share →