Crataegus sanguinea

Crataegus sanguinea

Ciernisty krzew lub niewielkie drzewo do 4 m wysokości.

Pędy purpurowe-brązowe błyszczące proste grube kolce do 2,5 cm Liście są zastępcy dlinnochereshkovye, jajowaty, 3-7-klapowane, ząbkowane na brzegu. Ciemnozielone, niższe światła. Kwiaty są białe i różowe w corymbose kwiatostanu. Kwitnie maj — czerwiec, owoce dojrzewają we wrześniu i październiku.

Owoce są podłużne, krew-czerwony lub pomarańczowy, mięsiste, puszysty pulpy.

Głóg dobrze rośnie i owocuje w zaroślach lasów liściastych i mieszanych, skraju lasu, wzdłuż rzek i wąwozów, dolin i stoków górskich. Propagowane przez nasiona, pędy z pnia, odrostów korzeniowych i warstw. Mało wymagająca do gleby, ale rośnie lepiej na świeżych, żyznych glebach. Hardy Zima, odporna na suszę, toleruje zacienienie, dobrze rośnie w otwartym polu.

W kulturze hodowane jako ozdobnych i owocowych roślin, aby utworzyć gęstą, nieprzeniknione żywopłotów.

Owoce są spożywane świeże lub przetworzone. Od wysuszona i zmielona owoców głogu gotowanego posiłku, z której piecze słodkie chleb.

Owoce są zastępczym do przygotowania kawy i herbaty, a także galaretek i dżemów.

Owoce głogu zawierają olejek eteryczny, gorzką substancję krategin, garbniki, kwas krategusovuyu, taniny, kwas cytrynowy i kwas oleanolowy, karoten, witaminę C.

Zastosowanie lecznicze głogu

* Gdy zaburzenia nerwowe, nerwice serca i nadciśnienie używane wodny wyciąg z głogu. Wytwarza się go z mieszaniny: głogu — 4 części, pospolity — 4 części, rumianek — 1 część.

1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody, wzbogaconych o 02:00.

Weź 1 łyżka 3 razy dziennie.

* Miażdżycy, arytmii, tachykardii, bezsenność ma wywar z owoców: 100 g owoców jest kruszony, gotowano przez 30 minut w niskiej temperaturze, w 0,5 litrach wody.

Pij 3 razy 50-100 gramy dziennie.

Rosół z cukru — lekarstwo na bóle głowy.

UWAGA

Jedząc jagody głogu należy pamiętać, że w dużych ilościach, powodują łagodne zatrucie.

Share →