Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

Wśród występujących cukrzycy zaburzeń metabolicznych jest na drugim miejscu po otyłości. W świecie cukrzycy dotyka około 10% populacji, jednak biorąc pod uwagę ukryty postać choroby, liczba ta może być 3-4 razy więcej.

Cukrzyca rozwija się w wyniku chronicznego niedoboru insuliny i towarzyszą zaburzenia węglowodanów, protein i tłuszczów. Produkcja insuliny zachodzi w trzustce ß komórki wysepek Langerhansa.

Uczestnicząc w metabolizmie węglowodanów, insulina zwiększa przepływ glukozy do komórek, promuje syntezę i gromadzenie glikogenu w wątrobie, hamuje rozkład związków węglowodanowych. W procesie metabolizmu białka zwiększa syntezę insuliny kwas nukleinowy, białko i hamuje rozkład. Działanie insuliny na metabolizm tłuszczu jest zwiększenie dochodu w komórkach tłuszczowych glukozy procesów energetycznych w komórkach, synteza kwasów tłuszczowych i spowalnia rozkład tłuszczu.

Z udziałem insuliny zwiększyć proces wprowadzania do roztworu komórkowego.

Zaburzenia metaboliczne, kontrolowane przez insulinę, można rozwijać z niewielkim jego syntezy (cukrzyca typu I), lub w przypadku nietolerancji insuliny (cukrzyca typu II).

Przyczyny i mechanizm rozwoju cukrzycy

Cukrzycy typu I często obserwowane u osób młodych do 30 lat. Naruszenie syntezy insuliny wywołane przez autoimmunologicznej destrukcji trzustki charakteru i zniszczenia SS-komórek produkujących insulinę. U większości pacjentów z cukrzycą pojawia się po infekcji wirusowej (świnka, różyczka. Wirusowe zapalenie wątroby), lub działanie toksyczne (nitrozoamin, pestycydy, leki, itd ..), reakcja immunologiczna, która powoduje śmierć komórek w trzustce.

Cukrzyca jest chorobą, w uderza więcej niż 80% komórek produkujących insulinę. Jako choroby autoimmunologiczne, cukrzyca typu I jest często związana z innymi procesami autoimmunologicznymi genesis nadczynność tarczycy. rozproszonych toksyczne wole i innych.

W cukrzycy typu II rozwija się oporność tkanek na insulinę, tj. Ich e brak wrażliwości na insulinę. Zawartość insuliny we krwi mogą być normalne lub zwiększona, a komórki są odporne. Większość (85%) pacjentów wykazały, cukrzycy typu II.

Jeśli pacjent jest otyła, wrażliwość na insulinę tkanek blokowane przez tkankę tłuszczową. Cukrzyca typu II jest bardziej prawdopodobne, że u starszych pacjentów, których wiek jest zmniejszenie tolerancji glukozy.

Występowanie cukrzycy typu II mogą towarzyszyć następujące czynniki:

Klasyfikacja cukrzycy

Parowanie z innymi chorobami Endokrynologii podkreśla objawowej cukrzycy (wtórnego) i prawdą.

Share →