Gruźlica

Gruźlica

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych rozwija się w wyniku wprowadzenia MT z przepływem krwi do oponowych błonach mózgu. Gruźlica opon mózgowych nie jest niezależna postać choroby i powikłania pierwotnej gruźlicy u dzieci i młodzieży. Przyczynia się do rozwoju obniżonej odporności w obecności dużej liczby patogenów krwi.

To jest najtrudniejsze i najgorszym przypadku prądu zakażenia gruźlicą.

Objawy gruźliczego zapalenia opon mózgowych rozwijają się stopniowo. Pierwsze 5-7 dni dziecko motywacji obserwowane reakcje behawioralne w postaci nagłych zmian nastroju i zachowania, drażliwość, senność, zły humor. Ponadto mogą wystąpić bóle głowy, stany podgorączkowe, nawracające wymioty i zaparcia.

W drugim tygodniu choroby objawy charakterystyczne dla zapalenia opon mózgowych: ciężki ból głowy, wymioty, nudności, bez uprzedniej u małych dzieci — Fontanna, niezdolność do zginać głowę na jego piersi i uzyskać jej podbródek (tzw sztywność karku), zwiększona wrażliwość na wszelkiego rodzaju bodźce (światło, dźwięk, dotyk powoduje negatywną reakcję na dziecko). U niemowląt wykryto objawów zawiesiny (symptom Lesage’a) podczas podnoszenia dziecka w pozycji pionowej. Jednocześnie był on przetrzymywany pod pachami, nie pomijając wspierać.

W obecności objawów pozytywnych Lesage nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Dziecko charakteryzuje się również wypukłe ciemiączko duże i monotonny krzyk mózgu, powstałe w wyniku zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego w zapaleniu opon mózgowych. Temperaturę ciała wzrasta do wysokich ilościach.

Cecha gruźlicze zapalenie opon mózgowych charakter przeważa lokalizacja uszkodzeń u podstawy mózgu, w której ona pochodziła z nerwów czaszkowych. W związku z tym, w drugim tygodniu choroby są Wspólną cechą tych nerwów objawów podwójne widzenie, zez, płaskości fałdów nosowo-wargowych i innych. Wysoka temperatura, wymioty, brak apetytu i zatrucia prowadzi do zubożenia dziecka. W trzecim tygodniu procesu chorobowego z błon oponowych idzie do substancji mózgu, rozwija się zapalenie opon z zaburzenia ruchowe, drgawki, paraliż.

Bez leczenia konkretnych leków gruźlicze zapalenie opon mózgowych zawsze kończy się śmiercią pacjenta. Jeśli leczenie rozpoczyna się w chwili, stan dziecka ulega stopniowej poprawie, objawy zapalenia opon mózgowych znikają. W przypadku opóźnionego rozpoczęcia leczenia jest często trudne do opracowania przewlekły z utworzeniem obrzęk mózgu (wodogłowie), porażenie kończyn stabilne nerwu atrofii.

W takich przypadkach, nie jest możliwe całkowite wyleczenie.

Share →