Hydrokortyzon. Kortyzol i prednizolon

Hydrokortyzon. Kortyzol i prednizolon

Z grupy hormonów glukokortykoidem jest kortyzol najbardziej aktywnych i ich pochodne.

Hydrokortyzon (Hydrocortisonum). To wpływa na metabolizm leku i zwiększa rozkład białka, zwiększa syntezę glikogenu w wątrobie. Zwiększa poziom cukru we krwi.

Ma silne Działanie przeciwzapalne. Mechanizm hamowania reakcji zapalnej w tkance łącznej spowodowane przez zahamowanie oddziaływania na gialuropidazy kwasu gialuropovuyu zapewnia szczelność względem tkanki łącznej. Hamuje reakcje alergiczne i mezenchymalnych.

W ostrym i Przewlekła niewydolność nadnerczy. Choroba Addisona, z addisonichesky i thyrotoxic kryzysowego hydrokortyzonu zapewnia szybki skutecznych działań.

W ostrej niewydolności nadnerczy. kryzys gdy stosuje się go w wysokich dawkach (do 100 mg) sposobu ściekowej.

Później adrenalektomia. przy tworzeniu obrazu klinicznego niewydolności nadnerczy, z niewydolnością Ki-potalamo-przysadka przedstawia zastosowanie hydrokortyzonu.

Hydrokortyzon stosowane w warunkach poparzeń, ciężkiego urazu, utraty krwi. W czasie glukokortykoidowego odpowiedzi na stres zapewnić ochronę. Powikłania: długotrwałe stosowanie w wysokich dawek hydrokortyzonu może pojawić się objawy charakterystyczne dla zespołu Cushinga: otyłość, nadciśnienie tętnicze, hiperglikemia i cukromocz, osteoporozy, obrzęk tkanek; zasadowica; zmniejszenie stężenia potasu we krwi; Euforia i stany psychotyczne.

Długotrwałe stosowanie hydrokortyzon można spowodować atrofię kory nadnerczy u pacjenta.

Przeciwwskazania. wrzód trawienny i choroby gipertopicheskaya jelit, niewydolność serca, cukrzyca, osteoporoza, choroba psychiczna; Itssnko choroby — Cushing i corticosteroma, hiperkortyzolemii młodzieńczy, aktywna gruźlica płuc.

Przepis.

Rp. Suspensio Hydrocorlisoni 5 ml (125 mg)

D. t. d. N. 6 w ampul. S. 4 ml (100 mg) domięśniowo co 04:00

Kortyzol (Cortisolurn). Jest on stosowany w tabletkach do 10-25 mg.

Prednizolon (Prednisolonurn). Zapewnia szybkie działanie przeciwzapalne i powoli inaktywowane. Jego mineralokortikondnoe efekt jest znikomy.

Wskazania aplikacja mc same jak dla hydrokortyzonu. Zastosuj długie kursy w reumatyczne zapalenie stawów, zakaźne i kolagenu, choroba Addisona, podwzgórze-przysadka awarii.

Wyświetlanie aplikacji w Zespół adrenogenital. Prednizolon zaleca się pewnych chorób krwi, takich jak białaczka, moponukleoze zakaźny. Jest skuteczny w leczeniu ostrego i przewlekłego tirsoidite.

W klinice terapeutycznego prednizolon stosowane w zapaleniu wątroby, śpiączka wątrobowa niektórych chorób nerek.

Komplikacje i przeciwwskazania są takie same jak w hydrokortyzonu.

Prednizolon Tabletki podawane w trakcie dnia, 3-4 razy dziennie. Jedna tabletka zawiera 5 mg. Leczenie prowadzi się długie zwężający się dawkę podtrzymującą 0,0025 g dziennie lub co drugi dzień.

Pacjentów z przewlekłą niewydolnością nadnerczy lat użyciu prednizon.

W tym samym czasie, w celu uniknięcia rozpadu białek, wyznacza steroidy anaboliczne.

Przepis.

Rp. Prednisoloni 0005

D. t. d. N. 100 w tabul.

S. 1 tabletka 3-4 razy dziennie.

Preparaty do podawania dożylnego prednizolonu i krople.

Przepis.

Rp. Sol. Prednisoloni 1,0 (30 mg)

Share →