Jak zachować zdrowie i urodę. Przepisy, techniki, wskazówki.

Jak zachować zdrowie i urodę. Przepisy, techniki, wskazówki.

pisze:

Mięśniaków macicy: nie przegapić moment

Włókniaki macicy — najczęściej łagodne «żeński» nowotworowe. Z biegiem czasu, choroba może się rozwijać i rosnący guz pokrywa wszystkie wielkie niedogodności i — w rzadkich (1,5-5% ogółu) przypadkach — przerodzić się w złośliwe. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć choroby, jak najszybciej.

Klasyfikacja chorób

Dla komórek macicy, który składa się z warstwy mięśniowej ściany macicy, proliferacji, tworząc grudki. W zależności od umiejscowienia guzów, wyróżnia się:

* Subserous mięśniaka (rozwija się w zewnętrznej części macicy, a rozprzestrzeniają się w jamie miednicy);

* Sumbukoznuyu (podśluzówkowe) mięśniaki (opracowany w głębi macicy pod warstwą membranę śluzową macicy);

* Śródmiąższowe mięśniaki (węzły znajdują się w ścianie mięśniówce macicy);

* Intraligamentarnaya mięśniaka (mięśniaków rozwija się więzadła macicy).

Wielkość mięśniaków może się wahać od bardzo małe (wielkości grochu), aby dość dobrze (z dużych ziemniaków). Z reguły specjaliści wyciągnąć analogię pomiędzy wielkością nowotworu i wielkości pęcherzyka ciążowego w różnych stadiach ciąży, — 4 tygodni, 8 tygodni, etc.

Przyczyny

Do tej pory eksperci nie dojść do konsensusu w sprawie szczegółowych przyczyn mięśniaków macicy. Ale zidentyfikowano szereg czynników, które przyczyniają się do powstawania mięśniaków. Wśród nich:

Zaburzenia czynności jajników;

Zakłócenia w systemie organizmu hormonalnego (tarczycy, nadnerczy, itd.);

* Zakażenia i przewlekłych stanów zapalnych (np zapalenie dróg moczowo-płciowych);

* Predyspozycja dziedziczna;

Zaburzenie metaboliczne;

* Obniżonej odporności.

Objawy i diagnoza

W niektórych przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo. Więc czasem diagnoza «macicy» odnosi się podczas rutynowych wizycie ginekologa dla pacjenta i będzie niespodzianką.

Jednak większość mięśniaków wciąż daje o sobie znać — krwawienie z macicy (często — w postaci ciężkiego miesiączki), ból w jamie brzusznej oraz w okolicy lędźwiowej, płodność nerek (niepłodności i poronień), częste oddawanie moczu (rosnący mięśniak naciskając na pęcherz).

Zazwyczaj diagnoza «macicy» stawia ekspertów na podstawie wyników badania ginekologicznego i USG narządów miednicy. Aby wyjaśnić diagnozy może wymagać MRI (rezonans magnetyczny) cytologia miednicy (i histologiczne) badanie śluzówki, szyjki macicy i raka szyjki macicy.

Leczenie

Przy wyborze schematu leczenia z lekarzem bierze pod uwagę następujące czynniki: wielkość i położenie guza, liczby i lokalizacji węzłów, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach można stosować metody zachowawcze, w innych — operacja jest nieunikniona.

Choć brak informacji prowadzi do próżnych obaw — często pacjenta z rozpoznaniem «macicy» pewien, czego się spodziewać ciężkich operacji, może nawet utratę macicy (co jest psychologicznie trudne dla każdej kobiety). Jednakże, taki sposób radykalny jak histerektomii — usunięcie macicy — jest stosowany tylko w skrajnych przypadkach (np bardzo zaawansowanej choroby lub szybko rosnących włókniste węzłów). Do tej pory pacjenci z takiej diagnozy często spędzają czynności narządów. Podajemy nowoczesne metody leczenia macicy:

terapia hormonalna. Właściwie dobrana pomaga leczenie «zwolnić», wzrost nowotworu i wyeliminowania objawów choroby. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w leczeniu macicy małej wielkości (do 2 cm);

* Myomectomy. Ten rodzaj zabiegu można usunąć mięśniaki przy zachowaniu macicy. Dziś eksperci są coraz bardziej preferują metody laparoskopowej minimalnie inwazyjnego wycięcia mięśniaków (guz usunięty przez małe nakłucie w jamie brzusznej);

Embolizacja tętnicy macicznej *. Istotą sposobu: w tętnicach macicy wprowadzenia szczególnego leku, który zatrzymuje przepływ krwi w nich (A, odpowiednio, i «dostawy» mięśniaków). W tym przypadku tętnic zaopatrujących zdrowej części macicy, nie zmieniają się.

W rezultacie, mięśniaki «zastępuje się wyrazami» tkanki łącznej: mięśniaki macicy są znacznie zredukowane, małe mięśniaki zniknąć całkowicie.

* USG odparowanie mięśniaków macicy (FUS ablacji). Guz «zniszczone» przez USG; natomiast zdrowa tkanka nie jest uszkodzona. FUS ablacji -on z najnowocześniejszych metod leczenia mięśniaków macicy.

Share →