Kalina, właściwości użytkowe, używać, przeciwwskazania. Właściwości ...

Kalina, właściwości użytkowe, używać, przeciwwskazania. Właściwości kalina jagody.

Kalina koralowa (Viburnum opulus) — krzew rodzina wiciokrzew lub Piżmaczkowate, z szarą korą i wysokości 1,5 — 4 metrów. Owoce — kuliste lub owalne czerwony pestkowiec z dużą płaską kością. Soczyste owoce, ale kwaśny, gorzki smak.

Po raz pierwszy mróz gorycz znika lub staje się mniejsza. Kwitnie kalina maja — czerwca, a jej owoce dojrzewają w sierpniu — wrześniu.

Kalina jest rośliną o nazwie, ponieważ pod koniec sierpnia — początek września, kiedy dojrzałe owoce tego krzewu, szybko zmieni kolor z zielonego na czerwony, jakby słońce nagrzewa się. Dlatego nie było takie imię.

Kalina była zawsze uważana roślin dość mistyczne i nasi przodkowie — Słowianie, roślina ta zawsze była związana z jesiennych miesięcy, kiedy ludzie grał na ślub. Kalina zbierane w październiku, a podczas wesela jest zawsze obecny na stole i w sukni panny młodej, bo oprócz cokolwiek innego, to Jagoda jest uważany za symbol kobiecego piękna i czystości. Starożytni uzdrowiciele polecam przyjechać do kory i poklepać uważano, że wszystkie problemy w tym momencie człowiek musi odejść.

Kalina koralowa znajduje się prawie wszędzie w naszym środku pasa. Ale jest blisko spokrewnionych gatunków. w którym jest zawarte około 150. Ponadto, istnieją formy kultury, to odmiany roślin. Do najbardziej znanych odmian Kalina «śnieżki» lub «Buldonezh», w którym bardzo duża szczotka z ogromnym śnieżnobiałych kwiatów.

Ale ten kwiat odmiany jałowe i na ich miejscu powstają owoce; Ten krzew uprawiany dla kwiatów. Ale w Kaukaz wspólne roślin Kalina jagody czerni, która czarny, ale w przeciwieństwie do zwykłego Viburnum te jagody nie tylko nie mają wartości medycznej, ale także, a nawet trujące niejadalne.

List kalina prosty i składa się z jednej blaszki liścia, a płyta ta jest podzielona na trzy fragmenty. Początek pracy jest gładka, ciemno zielony, ale dno jest lekko owłosione i miękkie w dotyku. Białe kwiaty zebrane w dużych Viburnum kwiatostany — koralowy parasol.

Ciekawostką jest to, że kwiaty są sterylne ekstremalne różyczki, że nie pręciki i słupki. Są większe i mają tylko przyciągać owady.

Owoce Viburnum jest pestkowiec, który jest w jasnych kolorach. Jeśli podejmuje dojrzałe jagody kaliny i poszukać w nim na słońce, widać, że jest przezroczyste i może być łatwo widoczne w kości. Ale najciekawsze w tym zakładzie nie jest owocem, ale to, co jest w nich. Kość Kalina ma wyjątkowy kształt i jest serce.

Brak innych roślin ma kości tego formularza.

Jagody kaliny mają niepowtarzalny smak i zapach, więc nie mylić ich z innych owoców. Choć zapach jagód wiele osób nie lubi. To trochę jak zapach waleriany i jednocześnie daje zapach jabłek.

Zapach kozłka jagód, ponieważ zawierają walerianowy i izowalerianowy kwasu, który również znalazł się w korzeniu kozłka lekarskiego. Także dlatego, że Kalina ma kojący i mienia.

Kalina koralowa jest powszechne na całym europejskim terytorium Rosji, a na południu jest znacznie większe niż na północy. Ponadto, jest to powszechne w środkowej i południowej Uralu, Kaukazu i południowej Syberii Zachodniej. Ogólny obszar Viburnum ogranicza się do strefy stepowej i leśno-stepowej.

Zakład ten może znaleźć przede wszystkim w miejscach wilgotnych — jest skraj lasu, wycinkę byłego Gary, doliny rzek i strumieni.

Jagody kaliny zawierają ogromną ilość przydatnych człowiekowi, i to jest wyjątkowa i niepowtarzalna w ich właściwości, substancje. Dotyczy to przede wszystkim różne kwasy organiczne — kwas kawowy, kwas walerianowy, kwas askorbinowy jest bardzo zwykle, to znaczy witaminy C. Także owoce zawierają garbniki, pektyny, co przyczynia się do normalizacji trawienia. Są obecne i olejki eteryczne i beta-karoten, dzięki czemu owoce mają czerwonawy odcień.

Kolejną unikalną substancję jagody kalina — viburnin które zapewnia jagody gorzki i ma działanie zwężające naczynia; ale jest zniszczona w wyniku obróbki cieplnej.

W zastosowaniach medycznych Kalina wspólnego użytku owoców, kory i kwiatów. Jagody stosowane są w postaci wlewów, wywarów i walki z cukru i miodu. Ich zastosowanie przede wszystkim w przypadkach, gdy nie są zapalne choroby dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel. To bardzo ważne, że ta roślina jest w stanie powrócić ochrypły i niemal stracił głos.

Viburnum owoce używane również do nadciśnienia, w celu normalizacji serca i miażdżycy tętnic, jak sok Viburnum wszelkich substancji zawartej ułatwia oczyszczenie naczyń krwionośnych.

Wywar z kory Viburnum stosuje się jako środek o bardzo dużą zdolność powstrzymania krwi. On jest w stanie pomóc nawet dla wystarczająco dużej krwawienia wewnętrznego. Jest to szczególnie ważne, kalina wykorzystywane do krwawienia w okresie poporodowym.

Ponadto, bark kalina ma wiele przydatnych właściwości. Służy on do głowy, w leczeniu bezsenności, jako środki uspokajające. Korę wywar wypłukać usta różne zapalenia jamy ustnej, takich jak zapalenia przyzębia.

Lepiej Kora kaliny zbierane na wiosnę. podczas przepływu soków. Gałęzie boczne są cięte, są wykonane okrągły nóż, a następnie wycina nacięcia poprzeczne. Segmenty ciasto delikatnie usunąć i rozpowszechniania w miejscu suchym wentylowane do wyschnięcia. Suchej kory, w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia od kilku dni do tygodni, a nawet dziesięciu dni. Uważa się, że bark jest gotowy do użycia, gdy jest ona sucha, aby palec łatwo uszkodzona.

Trzymaj jej najlepiej w zamkniętym pojemniku, bez powietrza, aby przejść przed zamoczeniem.

Viburnum kwiaty są zebrane w okresie kwitnienia maj — czerwiec. Tear je całe pędzle i przygotować wywar z nich. Wywar ten jest stosowany jako środek ściągający, hemostatyczne, przeciwzapalne i napotne, a nawet broth ma właściwość poprawy apetytu.

Viburnum jagody, do zaopatrzyć je na zimę. mogą być zbierane na różne sposoby. Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów — to zasushivanii. Osuszyć w taki sam sposób jak każdy inny soczyste owocu, i nie mogą być poddane bardzo wysokiej temperaturze.

Suszenie powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej niż 50 ° C ° możliwe jest zamrożenie jagody. W tym kalina są zmontowane razem ze szczotkami w okresie maksymalnego okresu — to wrzesień — październik. Zebrano viburnum umieszczona w torbie z tworzywa sztucznego i umieszczone w lodówce. Z szybkiego chłodzenia wszystkie składniki odżywcze pozostają w owocach.

W każdej chwili można uzyskać szczotki i herbaty zaparzyć sobie żurawinowy z tym jagód lub natrzeć miodem lub cukrem, w ogóle, należy dokładnie tak samo jak świeże.

W aplikacji tam i kaliny przeciwwskazania. choć jest ich niewielu. Na przykład, Kalina nie jest zalecany dla osób, które mają podwyższony poziom krzepliwości krwi i skłonność do tworzenia zakrzepów. Kalina również nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Share →