Kolka nerkowa. Co robić?

Kolka nerkowa. Co robić?

Kolka nerkowa występuje ostra, zwykle bardzo niespodziewane, i czyni chorego, aby przejść przez wiele przykrych chwil — i równie nagle znika. Jednak w żadnym przypadku nie jest niedopuszczalna, westchnienie ulgi, pozostawić problemu bez odpowiedniej uwagi. Kolka nerkowa, choć sama w sobie nie jest chorobą, ale wyraźnie wskazuje, że ludzie występują w poważnych procesów patologicznych.

Kolka nerkowa — nagle pojawił się silny ból, które znajdują się w okolicy lędźwiowej. Oraz ból podczas ataku kolki nerkowej jest bardzo, bardzo specyficzne — każdy lekarz łatwo rozpoznaje ją, ona jest bardzo ostry, kroi i to jest typowa — prawie zawsze jest jednostronna.

Przyczyną kolki jest zawsze taki sam — naruszenie normalnego przebiegu procesu moczu z miedniczki nerkowej. Jednak sprzeczne z odpływu moczu może być spowodowane przez wiele powodów: — blokada kamieni nerkowych, nerek wyciskania, na przykład, pewne guza. Kolka często towarzyszy chorobom, takim jak:

 • Kamica moczowa, zwłaszcza w czasie zaostrzenia.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek, glaumonefrit.
 • Różne nerki nowotworowe — zarówno złośliwe i łagodne gruźlicy nerek.
 • Wszelkie urazowe uszkodzenie nerek.
 • Niektóre choroby przestrzeni zaotrzewnowej.
 • Różne choroby ginekologiczne, takie jak zapalenie jajowodów, zapalenie przydatków.

W celu ustalenia, że ​​był to impuls dla rozwoju kolki nerkowej, chory powinien jak najszybciej szukać pomocy u lekarza. Jednak, aby zrozumieć, co jest naprawdę ostra kolka nerkowa, należy znać podstawowe objawy.

Objawy kolki nerkowej

Zatem, dla niektórych samej charakterystyce może być zrozumiałe, że chory jest wobec kolki nerkowej? Pierwszą i najbardziej ważny znak, oczywiście, istnieje silne bóle w okolicy lędźwiowej. Natychmiast po tym człowiek, u pacjenta w znacznym stopniu zwiększa częstotliwość oddawania moczu, w rzeczywistości — z moczem mogą zawierać domieszki krwi.

Oprócz kolka nerkowa zazwyczaj zwiększona ból w ostrych ruchów, podnoszeniu ciężarów, spaceru lub jazdy. I w takich sytuacjach, ból nie występuje raz, ale stopniowo wzrasta, znajdują się w dolnej części brzucha, może dać do strontu wewnętrzne ud, zwłaszcza u kobiet.

Jeśli organizują i dodać do wszystkich wyżej, możemy uzyskać następujące:

 • Często nalegają na mocz, którym towarzyszą ostry ból i nici na cewkę moczową.
 • Development of krwiomocz, który charakteryzuje się obecnością w moczu ciemnych skrzepów krwi.
 • Nudności, wymioty, zawroty głowy — reakcja organizmu na ból.
 • Stała, ale nie produktywne chęć kał.
 • W przypadku, wywołało pewne kolki nerkowej — lub chorobę zakaźną — gorączka, czasem do bardzo znaczącej cyfry.
 • W niektórych przypadkach — znacznego wzrostu ciśnienia krwi.

Inną charakterystyczną cechą kolki nerkowej jest charakter napadowy. Z reguły czas ataku jest około 10:00. Po tym ataku kolki nerkowej znika tak nagle, jak się zaczął.

A częstotliwość takich ataków mogą być bardzo różne. Na przykład, jeśli choroba jest na tyle poważne, przerwa może być tylko jedna — dwie godziny.

Które należy odróżnić od kolki nerkowej?

W celu nadania chory alarmowy niezbędnej pomocy medycznej lekarz musi dokładnie odróżnić kolki nerkowej od innych chorób o podobnych objawach niedrożności jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, i tym podobne. Jednak główną cechą kolki nerkowej — jest pojawienie się krwi w moczu. Tak, trochę więcej szczegółów:

Pacjenci wyrostka robaczkowego mają silny ból, ale jest zlokalizowana w inny sposób — po pierwsze rejestruje nadbrzusza, ustawiane w ciału i następnie ostatecznie ustalony we właściwym obszarze biodrowym. Mdłości w tym przypadku jest również w przypadku, ale nie wyczerpujące wymioty jak kolka nerkowa i jednorazowe. Ponadto, wyrostka robaczkowego często towarzyszą silne wzdęcia i ogłosił zmiany w parametrach krwi.

 • Choroby ginekologiczne

Bardzo podobny do bólu kolki nerkowej jest typowe dla różnych chorób ginekologicznych, takich jak zapalenie jajowodów lub Andechs. Zlokalizowane ból w dolnej części brzucha, ale bardzo szybko zaczyna dawać w talii. Nawet w normalnym procesem mikcji w tym przypadku może być również podzielone — występuje ze względu na fakt, że organy są oświetlone, położone w sąsiedztwie w stanie zapalnym pęcherza.

Jednak główna różnica chorób ginekologicznych z kolka nerkowa — jest natura zachorowania. Kolka nerkowa występuje natychmiast i ginekologiczne ból wzrasta stopniowo — od najmniejszego do największego. Ponadto, temperatura ciała choroby ginekologiczne może wzrosnąć do bardzo znacznej liczbie — 39 do — 40 stopni.

 • Choroby żołądka

W przypadku, ból z powodu określonej choroby lub zaburzeń żołądkowo — jelitowego, to jest zlokalizowana w lewym górnym kwadrancie. I często ten ból występuje po posiłkach. Na przykład, jeśli nie jest przełomem wrzodu, pacjent odczuwa gwałtowny ból przebijający w jego potu. Chory otrzymuje najwygodniejszej pozycji dla niego, w którym ból jest najmniej irytujące wszystkim.

Ale w przypadku Kolka nerkowa jest odwrotnie — co do zasady, chory zaczyna się spieszyć, nie może znaleźć miejsca.

Jeśli chory doświadcza bólu z powodu niedrożności jelit, ból będzie nosić skurcze w przyrodzie. Brzuch jest chory będzie znacznie zawyżone, a przewodniczący jest nieobecny. W tej samej sprawie, jeśli dana osoba ma do czynienia z ostrym zapaleniem trzustki, ból jest stały i jest zlokalizowana w pępku.

Cechy kolki nerkowej u dzieci i kobiet w ciąży

W niektórych kategorii osób kolki ma swoje własne cechy. Na przykład, ból dzieci w kolki nerkowej zlokalizowane w pępku. Dzieci są często obserwowane wyczerpujące wymioty, dziecko może odmówić jedzenia na dzień przed lub po ataku kolki nerkowej.

Bezpośrednio w momencie ataku kolki nerkowej dziecka jest bardzo niespokojny, skarży się na ból lub po prostu płacze, jeśli jest zbyt mała. Na szczęście dzieci są krótkotrwałe ataki kolki nerkowej — nie dłużej niż 15 — 20 minut. Ponadto, rodzice powinni pamiętać, że dzieci często prowokuje Kolka nerkowa gorączkę.

Niestety, kolka nerkowa często powodują dyskomfort dla kobiet, które oczekują narodzin ich dziecka. Co do zasady, winowajcą kolki nerkowej w czasie ciąży są choroby takie jak kamicy lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. W czasie ciąży, ból towarzyszący kolka nerkowa może dać lub biodra lub warg sromowych.

Kobieta w ciąży w żadnym wypadku nie należy ignorować kolki nerkowej, co w niektórych przypadkach może to wywołać przedwczesny poród.

Leczenie kolki nerkowej

Oczywiście, jeśli ludzka kolka nerek, leczenie jest konieczne, i musi rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. Pierwszą rzeczą do zrobienia, aby osoby pacjenta — będzie natychmiast iść i wezwać straż «pierwszej pomocy». Lekarze nie zalecają robić dowolne — wszelkie działania, aż do przybycia lekarza, a zwłaszcza nie pić żadnych środków przeciwbólowych.

W przeciwnym razie, obraz kliniczny choroby może być bardzo rozmyte znacznie komplikuje diagnozę. Jedyny wyjątek — ciepła kąpiel. Pomoże złagodzić skurcz i nieco złagodzić sytuację.

W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności hospitalizacji chorego do szpitala. Zazwyczaj jest to decyzja podejmowana jest w następujących przypadkach:

 • Odporny kolki utrzymuje się nawet po podaniu leku.
 • Gorączka, męczące wymioty, silne mdłości.
 • Dwustronna ostrej kolki nerkowej, lub brak jednej ze swoich nerek.

W tej samej sprawie, jeśli lekarze awaryjne udało się zatrzymać atak kolki nerkowej, i nie ma wskazań do hospitalizacji, pacjent pierwsze kilka dni powinny przestrzegać kilku prostych zasad.

Po pierwsze, osoba musi spełniać kilka dni leżenia w łóżku. On pokazuje procedury termiczne — kąpiele, podkładki grzewcze. Ważne jest, aby opróżnić w pierwszym pęcherza pociągu na mocz.

Ponadto, istotne jest, aby przynajmniej kilka pierwszych dni po ataku kolki nerkowej zgodne z dietą medycznego.

Z diety chory musi całkowicie wyeliminować wszystkie słone potrawy, kiełbasy, czekolady, kawy, mocnej herbaty. Zaleca się w takich przypadkach, diety — mleko — roślin. To znacznie ułatwi pracę układu moczowego.

W tej samej sprawie, jeśli stan zdrowia chorego nie poprawia, lub atak kolki nerkowej nie ustępuje, należy ponownie jak najszybciej do lekarza. I, oczywiście, w każdym razie, nie powinniśmy zapominać o leczeniu choroby podstawowej.

Share →