Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie dotyczy 20 — 30% dorosłej populacji. Wraz z wiekiem wzrasta rozpowszechnienia i sięga 50 — 65% w tych ponad 65 lat. Wszystkie formy nadciśnienie Udział łagodne i umiarkowane przez około 70 — 80%, w innych przypadkach, istnieje poważne nadciśnienie tętnicze.

Do diagnostyki wysokiego Ciśnienie krwi wystarczy, aby rozwiązać co najmniej trzy razy wyższe numery ciśnienia krwi uzyskanych w różnych okresach na tle cichej okolicy, pacjent w tym dniu, nie powinni przyjmować pieniędzy zmiany ciśnienia krwi. Niezastosowanie się do tego ostatniego warunku może prowadzić do przeszacowania ciśnienia krwi: po zrobieniu kawy na 11/5 mm Hg. Art. alkoholu — 8,8 mm Hg. Art. po paleniu — o 6/5 mm Hg. Art. zatłoczone z pęcherzem — do 15/10 mm Hg. Art. w przypadku braku wsparcia dla rąk — na 7,11 mm Hg. Art.

Celem leczenia nadciśnienie — zapobiec długoterminowe skutki tego patologicznego. Większość pacjentów wymaga ustawicznego przeciwnadciśnieniowe terapii, ale najpierw dobrze jest obserwować ciśnienie przez 4 — 6 miesięcy w celu oceny możliwości spontanicznej redukcji, z wyjątkiem przypadków, gdy potrzebujesz natychmiastowego leczenia (z porażką organów docelowych: nerkach, mózgu, serca naczyniowy, oraz nieskuteczność nielekowej terapii).

Leczenie niefarmakologiczne implikuje zmianę trybu życia. Główne działania nielekowej ekspozycji u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym — diety, zmniejszenie nadmiaru masy ciała, wystarczającej aktywności fizycznej, unikanie szkodliwych nawyków. W 40 — 60% pacjentów z początkowym stadium nadciśnienia tętniczego z niską liczbą ciśnienia krwi może osiągnąć cele w zakresie redukcji przy użyciu tylko leczenie bez narkotyków.

U pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, specjalne Dieta №10. który stanowi ograniczenie soli w 6 — 8 g / dzień (3 — 4 g produktu, i 3 — 4 g dodaje się do żywności), w celu uwolnienia cieczy 1,2 l (takie jak zupy, galaretek, etc.) tłuszcze zwierzęce i zastępując je na rośliny, w tym w pożywieniu bogatym w ścianach komórkowych (warzyw, owoców, zbóż), witaminy, jony, potas, wapń, magnez. Wartość energetyczna nie powinna przekraczać 2600 kcal / dzień. Taka dieta musi stosować się do wszystkich, którzy cierpią nadciśnienie. Dodatkowe trudności występują u pacjentów z nadwagą. Zazwyczaj nadciśnieniem otyłość.

Teraz prawda, jeśli waga nie przekracza 15% ideału, o wiele bardziej prawdopodobne, aby zostać ustalone w tle wysokiego ciśnienia krwi choroby wieńcowej serca, cukrzyca. miażdżyca.

Wszyscy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, w którym masa ciała jest większa niż 15% idealnej utraty wagi są przedstawione. Uważa się, że zmniejszenie nadmiernego 1 kg masy ciała prowadzi do redukcji ciśnienia krwi o średnio od 2 mm Hg. Art.

W celu zmniejszenia ilości energii zgromadzonej w organizmie jako tłuszcz może zużywać mniej energii niż organizm zużywa. Schudnąć na trzy sposoby: w celu zmniejszenia spożycia pokarmu oraz zwiększenie aktywności fizycznej, lub kombinację tych dwóch metod. Potrzebujesz, aby podmiot wydatkuje więcej energii niż otrzymuje z pożywienia.

Aby w pełni ludzkie zapotrzebowanie na energię, która jest 2000 kcal na dzień, a nawet dość delikatny 1500 kcal dieta zmniejszy zużycie energii o 500 kcal na dzień, lub 3500 kcal na tydzień, co odpowiada 450 g masy ciała. Hipokrates powiedział: "Lek musi być żywności, leków i żywności", Po tej zasady przy wyborze diety należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy ciała, styl życia, pracy i wypoczynku.

Dieta powinna być pełna, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

Jako niezależny sposób leczenia niefarmakologiczne nadciśnienie. jak również dodatek do diety wystarczającej aktywności fizycznej, takich jak jazda na rowerze (spacery, jogging, jazda na nartach), w przypadku braku przeciwwskazań może pomóc normalizować ciśnienie krwi. Na przykład, bieganie przez 30 minut pomaga spalić 300 kalorii i 40 gramów wagi, pływanie — 175 kalorii w 30 minut jazdy na łyżwach — 200 kalorii w 30 minut. Ale najprostszym i najtańszym sposobem jest regularne spacery. Kiedy 4 th. Lekarze z 20 krajów zadano jak najłatwiejsze do poprawy zdrowia, mówili, spacery.

Zwiedzanie poprawia krążenie krwi, pobudza serce i płuca, rozluźnia stawy i pomaga schudnąć.

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że powtarzające się umiarkowana intensywność obciążenia dynamiczne powodować obniżenie ciśnienia krwi, niezależnie od tego, utrata masy ciała lub zmiany wydalania sodu.

Zachowały swoją wartość i inne zabiegi nadciśnienie. psychoterapia, akupunktura, technik fizjoterapii (elektryczne, Prądy diadynamiczne), uzdatniania wody, medycyny ziołowej (aronii, głogu Nalewka, pospolity, opłaty Cudweed, głóg, zrzęda).

Kataeva SA 7/02/2002

Departament Wydziału Terapii KSMU

Share →