Objawy GERD, diagnostyka i leczenie

Objawy GERD, diagnostyka i leczenie

GERD (refluks żołądkowo) — jest jednym z najbardziej powszechnych chorób przewlekłych górnego układu pokarmowego, która występuje w związku z refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks — oznacza cofnięcia Rzuć zawartość żołądka i dwunastnicy do przełyku. Soku żołądkowego, enzymów uszkodzić błonę śluzową jelit, a czasem wyższe położone narządy (tchawicy, oskrzeli, gardła, krtani).

Przyczyny refluksu mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęstszymi przyczynami GERD:

 • obniżenie tonu KSW;
 • zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej (w okresie ciąży, nadwagi, wodobrzusze);
 • przepuklina przeponowa;
 • przejadanie się lub pochopne posiłek, który doprowadził do połknięcia dużej ilości powietrza;
 • wrzód żołądka i wrzód dwunastnicy;
 • Jedzenie pożywienia, które wymagają więcej czasu, aby przetrawić, a zatem, zatrzymanych w żołądku.

Objawy GERD

 1. Zgaga — pieczenie za mostkiem, pojawia się w 1-1,5 godziny po posiłku lub w nocy. Nagrywanie może wzrosnąć do nadbrzuszu, dać w szyję i obszaru między łopatkami.

  Dyskomfort może być zaostrzenie przez ćwiczenia, przejadanie się, otrzymania napojów gazowanych, mocnej kawy.

 2. Wypluć — zawartość żołądka wywołane zjawisko wprowadzania przez dolny zwieracz przełyku do przełyku bezpośrednio, a następnie do jamy ustnej. W rezultacie wydaje się w ustach odbijanie kwaśny smak. Odbijanie często pojawia się w pozycji poziomej, tułowia.
 3. Ból i trudności w połykaniu żywności. Objawy te pojawiają się często w trakcie rozwoju powikłań choroby (zwężenie lub nowotworów przełyku), a ze względu na obecność zapalenia trwałe uszkodzenie błony śluzowej przełyku.
 4. Przełyku wymioty — znak GERD, pojawia się również w rozwoju powikłań. Wymiocin nie są trawione jedzenie spożywane na krótko przed atakiem wymiotów.
 5. Hiccups — objawem choroby, których rozwój jest ze względu na stymulację nerwu, co powoduje częste skurcz membrany.

Dla GERD charakteryzuje zwiększona powyżej przełyku objawów w poziomej pozycji ciała podczas zginania do przodu i ćwiczenia. Objawy te mogą być zmniejszone, gdy biorąc alkalicznej wody mineralnej lub mleka.

Niektórzy pacjenci mają objawy i vnepischevodnye. Pacjenci mogą przeszkadzać ból w klatce piersiowej, które mogą być traktowane jako oznaki choroby serca (ostry zespół wieńcowy). Po kontakcie z treści żołądkowej do gardła, zwłaszcza w nocy, pacjent zaczyna męczyć suchy kaszel, ból gardła, chrypkę.

Może wystąpić refluks treści żołądkowej do tchawicy i oskrzeli, powodując obturacyjne zapalenie oskrzeli może rozwinąć i zachłystowe zapalenie płuc.

Objawy choroby refluksowej mogą również występować w całkowicie zdrowych osób, w tym przypadku nie powoduje wrzenie patologicznych zmian błony śluzowej przełyku oraz innych organów. Jednakże, jeśli powyższe objawy występują więcej niż dwa razy w tygodniu przez 2 miesiące, powinien skonsultować się z lekarzem w celu poddania się badaniu.

Rozpoznanie GERD

Lekarz stawia diagnozę wstępną GERD na podstawie skarg pacjenta. Aby wyjaśnić diagnozę, następujące badania:

 1. Codzienne monitorowanie intraesophageal pH — Główną metodą badań potwierdza GERD pacjenta. Badania dowiodły, ilość i czas trwania refluksu w ciągu dnia, jak i czasu, w którym poziom pH spada poniżej 4.
 2. Test inhibitor pompy protonowej. Pacjent 2 tygodnie przypisany do otrzymania leku z grupy inhibitorów pompy protonowej (omez, Nexium) w standardowej dawce. Skuteczność leczenia jest potwierdzenie choroby.

Oprócz tych metod diagnostycznych może być podawany pacjentowi, a także w innych badaniach. Zazwyczaj są one wymagane w celu oceny stanu przełyku i innych narządów układu pokarmowego, identyfikację chorób pokrewnych oraz zapobieganie chorobom o podobnym obrazie klinicznym:

 • FEGDS (fibroezofagogastroduodenoscopy) z testu ureazy;
 • hromendoskopiya przełyku;
 • Rentgenowskie przełyku i żołądka, stosując kontrast;
 • EKG i EKG;
 • USG jamy brzusznej.

Leczenie choroby refluksowej przełyku

 1. Po pierwsze, pacjent musi zmienić swój sposób życia, a mianowicie do porzucenia takich szkodliwych nawyków, takich jak palenie tytoniu i picie alkoholu.

  Te czynniki przyczyniają się do wrzenia pod chłodnicą zwrotną. Ludzie, którzy są otyli, trzeba się do normalizacji masy ciała przy pomocy specjalnie dobranej diety oraz złożoności zadania.

 2. Dieta i odżywianie. Żywność powinna być podjęta w małych porcjach 5-6 razy dziennie, aby zapobiec przejadania się. Po posiłku, jest zalecany do kilku godzin, w celu uniknięcia ruchu i położenia poziomego ciała. Z diety należy wykluczać mocną kawę i herbatę, napoje bezalkoholowe, czekolady, cytrusowych, pikantne jedzenie i przyprawy, jak również produkty, które przyczyniają się do produkcji gazu (fasola, kapusta, świeże brązowy chleb).
 3. Leczenie farmakologiczne mają na celu złagodzenie objawów i profilaktyki powikłań. Pacjentów przypisano inhibitory pompy protonowej (omez, Nexium), blokery H2-receptor (ranitydyna, famotydyna). Gdy lekarze żółciowego refluks kwasu ursodeoksycholowego (ursofalk) i prokinetyki (trimedat). Od czasu do czasu, aby pozbyć się zgagi mogą być stosowane leki zobojętniające sok żołądkowy (Almagel, żel fosforanu aluminium, Gaviscon).

Powołanie terapii powinno być powierzone do lekarza, do zaangażowania się w siebie nie jest konieczne, ponieważ może to prowadzić do powikłań.

Share →