Ospa wietrzna w ciąży

Ospa wietrzna w ciąży

Ospa, w większości przypadków (90%) — choroby dzieci. Dorośli chorują z ospą wietrzną jest znacznie mniej dzieci. I kobiet w ciąży, ospa występuje nie częściej i trwa nie cięższe niż w nie w ciąży. Zgodnie z danymi statystycznymi, częstość wietrznej u kobiet ciężarnych jest zwykle mniejsza niż 0,5—0,7 zgonów na 1000.

Jednak, aby nie wpaść w tej liczbie przed planowaniem ciąży powinny przejść analiza przeciwciał przeciwko ospie wietrznej .

Według lekarzy, przeciwciał przeciw wirusowi ospy wietrznej wykryte nawet w 2/3 tych kobiet planujących ciążę, zaprzeczając ospę wietrzną choroby w przeszłości. Jeśli kobieta nie pamięta, że ​​miała ospę, czy nie przeciwciała przeciwko ospie wietrznej można znaleźć w prawie 90% przypadków.

Ospa wietrzna w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu. Gdy choroba kobietę z ospą wietrzną wczesnym okresie ciąży może być poronień, martwych urodzeń i deformacje: blizny na skórze, niedorozwój kończyn, zanik kory mózgowej, opóźnienie umysłowe, opóźnienie wzrostu, mikroftalmia, zaćmy.

Ale, w przeciwieństwie do różyczka. odsetek wrodzonych wad rozwojowych płodu i wietrznej jest bardzo niska i wynosi około 1%. Najczęściej, kiedy ospa choroby we wczesnym okresie ciąży poronienie występuje lub wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Ospa wietrzna kobieta w ciąży nie jest uznawane przez lekarzy jako wskazanie do aborcji. Gdy zakażenie ospą wietrzną w czasie ciąży do 14 tygodni, ryzyko dla płodu jest 0,4%, podczas gdy zakażenie w okresie od 14 do 20 tygodni — nie więcej niż 2%. Po 20 tygodniach ryzyko dla dziecka w rzeczywistości nie jest.

Leczenie specyficzne immunoglobuliny podczas ciąży znacznie redukuje nawet bardzo małe ryzyko dla nienarodzonego dziecka.

Bardziej niebezpieczne i obarczona poważnymi powikłaniami choroby ospa kobiet w ciąży w późnym okresie ciąży. Największe ryzyko występuje w przypadku ospy wietrznej u noworodka matka jest chora z ospą wietrzną na 2 dni przed porodem iw ciągu 5 dni po.

Jeśli zakażenie matki z ospą wietrzną występuje w 4—5 dni przed porodem, prawdopodobieństwo wrodzonej ospy wietrznej u noworodka jest 10—20% i 20 smertnost-—30%.

Wrodzona ospy wietrznej może wystąpić bardzo trudne, towarzyszył rozwój zapalenia płuc i trzewnej noworodka. Gdy zainfekowany matka ospa wcześniej niż 5 dni przed dostawą, ospa wietrzna u noworodków występuje zwykle łagodne lub nie widać.

Dlatego też, gdy choroba kurczaka ospy matka, lekarze często starają się opóźnić narodziny 5—7 dni. Jeśli nie jest to możliwe, kobieta w ciąży i noworodków zaraz po urodzeniu jest wpisane konkretne immunoglobuliny, co nie zapobiega zakażenia ospą wietrzną, ale unika śmierci dziecka. Po urodzeniu dziecka zostaje przeniesiony do działu zakaźnego, gdzie jest w trakcie leczenia przeciwwirusowego.

Podczas planowania ciąży Centrum Medyczne «Evromedprestizh» położnik-ginekolog musi interesować się matki oczekującej — Czy to boli w dzieciństwie ospę wietrzną, doradza w zakresie profilaktyki, leczenia i szczepień przeciwko zakażeniu.

Przypominamy, że żaden artykuł lub strona nie będzie w stanie dokonać prawidłowej diagnozy. Trzeba skonsultować się z lekarzem!

Share →