Sok brzozowy. Przydatne właściwości, produkcja i składowanie

Sok brzozowy. Przydatne właściwości, produkcja i składowanie

Chociaż korzystny okres dla przepływu soków w drzewach nie przyszedł, ale tylko 5-6 dni – Setki fanów i cennego napoju brzozy, uzbrojony w worki, puszki, puszki, udał się do lasu. Wielu ekologów uważa, że ​​szkody spowodowane przez osoby brzozy, znacznie przewyższa korzyści, jakie mogą być uzyskane z «brzoza łzy», Jeśli jednak zapoznać się i przestrzegać kilku zasad, można dostać sok w dużych ilościach, w celu zminimalizowania szkód spowodowanych przez drzewa, i aby uniknąć uszkodzenia własnego portfela. Wyrazili główny specjalista kontroli PRiOOS VV Rovkach.

Aby wyciąć lub kupić?

Wyklucza to z pewnością cenne drinka z diety nie jest konieczne. Obejmuje ona witaminy, minerały, cukier. Sok z brzozy doskonale leczy krew, pobudza przemianę materii, ma regeneracji, krwiotwórczych nieruchomości. Pozwala to także czynność przewodu pokarmowego zakwaszających. Dla wielu ludzi cierpi z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wykorzystanie soku brzozowym jest absolutnie nie ma dyskusji. W swoim składzie nie są enzymami, taniny i kwasy organiczne, sole potasu, wapnia, żelaza oraz hormony roślinne, glukoza i lotnych (substancje, które zabijają bakterie).

Ponadto sok brzozy chroni przed wirusami i oczyszcza organizm z toksyn, został z powodzeniem stosowane do kontroli różnych chorób zapalnych skóry, ból gardła, gruźlicę. Inną kwestią jest to, gdzie mogę ją dostać? Ostatnie lata, obszar ma dobre praktyki – sok brzozowy las zebrane, w szczególności, Liozno i ​​sprzedawać publicznie. Cena od poprzednich latach był bardzo dostępne dla wszystkich grup ludności. Tak to jest niewiele potrzeba, aby chodzić w lesie nie. Ale jeśli wszystko, co zamierzamy zbierać ten cenny produkt osobiście, to powinniście wiedzieć, że sok można zbierać tylko w ponad dojrzały lasów i przeznaczone do wycinki, ale nie więcej niż pięć lat przed cięciem. Aby dowiedzieć się, które obszary należy skontaktować się z lasu.

Nie będzie wskazywać konkretne miejsce, aby zebrać sok, powiedzieć, jak zrobić to dobrze. Po tym wszystkim, nawet z naruszeniem dotykając technologii, «żywa woda» może znacznie więcej, niż zakup, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost wartości bazy w kwietniu: jednostki mogą zapłacić grzywnę w wysokości 20 podstawowych jednostek, prawne – 300.

Najbardziej przydatne i smaczne soku w tych drzew, które rosną na ubogich glebach, takich jak piasek, na wzniesieniu, słoneczne witryn. Musimy jednak pamiętać, że w takich miejscach, a przepływ sok zaczyna i kończy się wcześniej, więc ważne jest, aby nie spóźnić. Na nizinach jest sok bardziej wodnista, mniej bogate w smaku.

­ Do wiercenia jest najlepiej wybrać brzozę z dobrze rozwiniętą koronę, średnica pnia których nie mniej niż 20 cm. Zgodnie z zasadami cięcia obrabianego przedmiotu lub podcięcie łodygi muszą być wykonywane na wysokości 30-50 cm od szyi korzeniowej. Pożądane jest, aby jedno nacięcie na głębokość 2,5-3 cm, pod kątem 30 stopni. Wielu wierzy, że głębiej podcięte lepszy przepływ sok. Jednak jest to błędne przekonanie.

Najbardziej aktywne przepływu zbliżają się do powierzchni cylindra SAP. Najlepszy czas na badanym odcinku między kolekcji 12 do 18 godzin. W tym czasie sok jest bardziej intensywne. A co najważniejsze, – po zebrać sok, nie zapomnij, aby pomóc drzewo odzyskać.

Otwór musi być szczelnie zamknięte przy mchu, wosku lub gliny, tak, aby nie trafić do bakterii, które mogą powodować zagrażające życiu drzewo.

Nie może być

Zabronione zebrane soki drewna w parku miejskim częściach stref zielonych pasów przybrzeżnych rzek, jezior, zbiorników i innych zbiorników wodnych w koleje ROW i dróg oraz innych linii komunikacyjnych i transportowych, osiedli, Arboretum, miejsca zamieszkania i siedliska dzikich zwierząt i dzikich roślin, o których mowa gatunków włączonych do Czerwonej Księgi Republiki Białorusi, na terenach zakładów opieki zdrowotnej, miejsc rozrywki publicznej. Naruszenie zasad zbioru soku lub odebrać go w niewłaściwych miejscach karane grzywną od 5 do 50 podstawowych jednostek, szczególnie chronionych obszarów przyrodniczych (mamy to rezerwat krajobrazowy republikańska «Babinovichsky») – grzywny począwszy od 4 do 35 jednostek podstawowych. Dlatego, aby mieć pewność, znowu, lepiej jest skontaktować się z lasów, w których żyją.

Share →