Węzłów chłonnych (węzły chłonne)

Węzłów chłonnych (węzły chłonne)

Węzły chłonne nie są zazwyczaj widoczne tylko, ale nie może być odczuwalne. Jednak w pewnych stanach patologicznych, że znacznie wzrośnie i stają się widoczne. Powiększenie węzłów chłonnych może być uogólnione i ograniczona.

Powiększenie węzłów chłonnych w:

i — limfatyczny;

b — limfogranulomatoz (1 — uogólnione 2 — wzrost szyjnych węzłów).

Z zewnętrznych węzłów chłonnych często zwiększa podżuchwowego, szyjki macicy, podobojczykowej, pachowych, pachwinowych, łokci. Pierwotną zmianą chorobową jest utrzymywane na swoim limfogranulomatoz, białaczki, mięsaka. Średniego — procesów zapalnych w organizmie, gruźlicy, guzy złośliwe (przerzuty). Węzły chłonne mogą mieć różne rozmiary, często bardzo duże. Na przykład, przerzuty nowotworowe w węzłach chłonnych, są limfatycznego stałej, w powiększeniu, bezbolesny o szorstkiej powierzchni. Gdy limfogranulomatoz czasami osiągać bardzo duże rozmiary, nie lutowane lub skóry, albo między sobą, bez ropni.

W przypadku gruźlicę węzłów chłonnych są łączone w pakietach zgęstnienia i nieaktywne, wówczas ropnie i przetoki formy. Gdy zapalenie węzłów chłonnych w (powiększenie węzłów chłonnych), są one bolesne, hiperemię skóry nad nimi.

Główną metodą badania węzłów chłonnych jest ich uczucie (palpacyjne). Podczas zwracania uwagi na położenie dotykiem, rozmiar, tekstura, węzłów chłonnych zamówienia, określa się, że nie są przylutowane do otaczających tkanek i skóry lub między sobą w konglomeratów (pakietów), owrzodzenie, przetoki.

Badanie palpacyjne węzłów chłonnych:

i — podżuchwowych;

b — nadobojczykowych;

w — pachowej (ostatni etap);

g — łokieć;

d — w pachwinie.

Badanie palpacyjne węzłów chłonnych odbywa się druga — piąte palce obu rąk. Na badanie dotykowe podżuchwowego węzłów chłonnych są dociskane do dolnej szczęki. Węzły chłonne szyjne wyczuwalne dotykiem na przednich i tylnych krawędzi mięśnia mostkowo-sutek.

Zwiększają one stan zapalny w policzki, nos, usta, szczęki, próchnicy, raka jamy ustnej.

Wyczuwalne węzły chłonne nadobojczykowe nad obojczykiem. Zwiększone lymph node, lewy obojczyk («węzeł virhovskoy») może być wskaźnikiem przerzutów zlokalizowane w żołądku lub trzustki lub gruczołu sutkowego.

Podobojczykowej węzły chłonne namacalny złe, jak ich pokrycia mięśnia piersiowego większego.

Na badanie dotykowe gruczoły pacjent usuwa pachowej rękę w bok i do góry, zdający nie palce w obszarze pod pachami oraz w trakcie opuszczania ramion sprawia, że ​​są chore ruch od góry do dołu. Często zwiększenie węzłów chłonnych pod pachą na raka piersi, limfogranulomatoz i innych.

Węzły chłonne kolankowe są umieszczone w wewnętrznej rowka mięśnia dwugłowego, bliżej łokcia. Z ich ręki palpacyjne pacjenta w tym obszarze powinny być zgięte pod kątem prostym, mięśnie są rozluźnione. Jedna ręka trzyma w ręce lekarza, pacjenta, w drugim — przesuwne ruchy wyczuwalne w kierunku poprzecznym w dolnej trzeciej części ramion przyśrodkowej rowka.

Węzłów chłonnych pachwinowych wyczuwalne w kierunku poprzecznym do pupartovoy bandą. Często zwiększają one w procesach zapalnych dolnych, jak również w leczeniu białaczki, chorób wenerycznych.

Nasza strona jest trudno znaleźć w Yandex, pamiętaj, aby dodać go do zakładek:

Share →