Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Informacje ogólne

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest ostry lub przewlekły.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego Zwykle zaczyna się od ataku silnego bólu w prawym górnym kwadrancie, podróże w prawej okolicy lędźwiowej, prawe ramię i łopatkę. Ból atak może być wywołany przez błąd w jedzeniu (jedzenie tłustych potraw pikantnych, lub wędzone, alkoholu, itp ..) Mniej napięcia fizycznego lub emocjonalnego. Ból towarzyszyć nudności i wymioty, nie przynosząc ulgę. Może zwiększyć temperaturę ciała.

Silny ból może utrzymywać się przez kilka dni. Z biegiem czasu, natężenia bólu jest zmniejszona; nabywają trwały charakter, stają się nudne, okresowo wzmacniane.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego Zazwyczaj rozwija się stopniowo zauważalne. Nie może być Skargi stałego ciężaru w prawym górnym kwadrancie, jest nieco mniejsze po spożyciu lub wymioty i uczucie goryczy w ustach. Odwrotny układ — stała intensywny ból w prawym górnym kwadrancie, wynikające ze zmiany pozycji ciała, gwałtownych ruchów.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może nastąpić nasilenie w zależności od typu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Kto i jak chora zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Powoduje zapalenie pęcherzyka żółciowego yavlyaeyutsya patogennych mikroorganizmów, które przenikają do pęcherzyka z dwunastnicy, a także krew i limfę z ognisk przewlekłego zakażenia (przewlekłej pyelitis, zapalenie przydatków, zapalenie migdałków, zapalenie zatok, próchnicy zębów i innych.). Czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju zapalenia pęcherzyka żółciowego jest zastój żółci. Przyczyny łamania odpływu żółci może być wrodzone deformacje szyi pęcherzyka żółciowego i przewodu, dyskinezy żółciowej. siedzący tryb życia, ciąża.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą rozwijać na tle nieregularnych dostaw alergii pokarmowej.

Rola w wystąpieniu zapalenia pęcherzyka żółciowego odgrywają predyspozycje genetyczne, nadmierne odżywianie, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia dopływu krwi do ściany pęcherzyka żółciowego (na przykład, rozproszone choroby tkanki łącznej, zmiany miażdżycowe naczyń). Podczas zaostrzenia zapalenia trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą być wywołane przez enzymów trzustkowych spaść do światła pęcherzyka żółciowego. Rozwój zapalenia pęcherzyka żółciowego promować i choroby pasożytnicze, jak opistorhoz, glistnicy, amebiaza.

Skąd mam wiedzieć, czy mam zapalenie pęcherzyka żółciowego?

W diagnostyce zapalenia pęcherzyka żółciowego jest najważniejsze dwunastnicy intubacja, które odbywa się po innych badań, tj. Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia prowokując atak kolki w obecności zidentyfikowane («głupi») Stones. Badania bakteriologiczne pozwalają nam ustalić żółci mikroflorę i czułość do jednej lub drugiej) antybiotyku. Metody instrumentalne stosowane z USG.

Badanie USG wykaże deformacji pęcherzyka żółciowego, określić grubość jego ścian, obecność zwężeń kamieni.

Zwiastun zaczyna ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego — Wygląd goryczy w ustach, uczucie ciężkości i bóle w prawym górnym kwadrancie. Ból może być tępy ból, lub intensywne, aby dać do prawej ręki, prawej łopatce. Ponadto pacjenci zaniepokojony wzdęcia, gorączka, nudności, wymioty, odbijanie pusty temperaturę.

Z zamknięciem wspólnego przepływu żółci kolor skóry zmienia się na żółty — tzw «żółtaczka mechaniczna», Żołądek bolesne badania palpacyjnego można poczuć napięcie mięśni brzucha. Nie badać głębokie brzucha i znak «ostry» brzuch, wymaga leczenia tylko w oddziale chirurgicznym.

U pacjentów z przewlekłą zapalenia pęcherzyka żółciowego dotyczyła głównie na nawracające bóle w prawym górnym kwadrancie. Najczęściej występują one po wysiłku fizycznym, po obfitym posiłku, jedzenie tłustych lub smażonych, podniecenie, hipotermii. Ból może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Podczas zaostrzenia obraz kliniczny podobny do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Co może spowodować zapalenie pęcherzyka żółciowego?

W przypadku powikłań ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą stać się zgorzel. ostre zapalenie trzustki. ropne zapalenie wokół pęcherzyka żółciowego (ropień), zapalenie otrzewnej, przetoka żółciowa, żółtaczka.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego — kolka wątrobowa. Być może rozwój żółtaczki. Występuje, gdy dróg żółciowych nie przechodzi mały (mniej niż 1 cm) kamień — W tym przypadku prąd zamyka się żółci krwi pigmentów żółciowych.

Jak chronić się przed zapaleniem pęcherzyka żółciowego?

W zapobieganiu zapalenia pęcherzyka żółciowego to prawidłowe odżywianie, przyczepność dzień, spokojny sen, walczyć z siedzącego trybu życia i otyłości.

Co należy zrobić, jeśli mam zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Umówić się z gastroenterologa, hepatologa. On wyznacza badanie i przepisać leczenia.

Główną metodą leczenia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego — chirurgiczne. Jeśli istnieje podejrzenie perforacji pęcherzyka lub innego komplikacji operacja jest wykonywana — Kamień usunięte, powodując niedrożność przewodów żółciowych lub całkowicie.

Jeśli nie ma wskazań do zabiegu, łóżko odpoczynku, przepisywania leków przeciwbólowych i łagodzi skurcze mięśni narządów wewnętrznych leki, dieta, przyjmowanie witamin.

Odpoczynek w łóżku należy obserwować tylko podczas zaostrzeń z bólem brzucha i temperatury. Długoterminowe ograniczenia w ruchu przyczynia się do stagnacji żółci.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego środków ludowej

Nie zaleca się użycie podkładki ogrzewania i przeczyszczający żółciowego, w taki sposób, aby nie spowodować ruch kamieni. Obowiązkowe przestrzeganie specjalnej diety

Leczenie środków żółciowego ludowej obejmuje wykorzystanie roślin leczniczych, głównie w postaci opłat.

Opłat zioła mogą być stosowane w połączeniu z innymi lekami.

Zanim zastosuje się szczególną kolekcji, pożądane jest, aby zapoznać się z przeciwwskazaniami do trawy, która jest częścią kolekcji w Travnik

Środki z zapaleniem pęcherzyka żółciowego

Jak przygotować wywar i infuzji

Share →