Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki

Krótki opis chorób

Zapalenie trzustki — choroba charakteryzująca się zapaleniem trzustki. Zwykle trzustki spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze, enzymy trzustki, które zalicza się do jelita cienkiego są aktywowane i uczestniczą w trawieniu białek, tłuszczy i węglowodanów.

Po drugie, organizm wytwarza hormon insulinę, która reguluje poziom glukozy we krwi.

Jeśli wynikiem różnych przyczyn enzymy trzustkowe rozpoczyna się kolejny aktywowane w ciele gruczołów trawi i rozwój procesu zapalnego.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia trzustki: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki.

Ostre zapalenie trzustki

Najczęściej występuje u otyłych kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Początek choroby charakteryzuje się zoster ostry ból w nadbrzuszu, często po wypiciu alkoholu lub tłustych. Ból może być łagodny, tolerowane lub bardzo silny promieniujący do łopatki lub klatki piersiowej.

Ból może być tak poważne, że w niektórych przypadkach, pacjent może rozwijać prądem lub załamaniu. Nie ma nudności, wymioty, naruszenie krześle. Ze względu na trudności wypływu żółci skóry i twardówki ma żółtawy odcień. Czasem można sinica na skórze brzucha i przedniej ściany jamy brzusznej.

Objawy zatrucia, ostre zapalenie trzustki, gdy jest sucha i wyłożone płytki.

Na początku choroby obserwowano ściany brzucha, wzdęcia, jednakże pozostaje miękka. Wraz z rozwojem i postępem ostrego zapalenia trzustki obserwuje się napięcie i objawy podrażnienia otrzewnej mięśni.

Ostre zapalenie trzustki może prowadzić do odzysku lub do postaci przewlekłej. Szczególnie ciężkie przypadki ostrego zapalenia trzustki może być śmiertelne.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Istnieje kilka postaci choroby: zapalenie trzustki, nawracające i latencji stwardniające zapalenie trzustki psevdogumorozny. Bóle przewlekłe zapalenie trzustki o różnym natężeniu, napadowym lub trwałe. Głównym lokalizacja bólu — w górnej części ściany brzusznej promieniujący do tyłu, piersi (po lewej stronie), w dolnej części brzucha. Wywołują silny ból może być olejowy spożycie pokarmu alkoholu, stresem i innych czynników.

Rozwój przewlekłego zapalenia trzustki charakteryzuje się nudności, utrata apetytu, wzdęcia, naruszenie stolca, czasami wymioty. Czy żółtaczka z powodu naruszenia odpływu żółci.

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzenia. W okresach zaostrzenia choroby staje się coraz bardziej możliwe do rozwoju zaburzenia jelitowe, normalne trawienie, utrata masy ciała. Może rozwój cukrzycy.

Przewlekłe zapalenie trzustki, często powoduje komplikacji krwawienia żołądka, w tym raka, torbiele, ropnie, choroby wątroby, cukrzycy, zapalenia jelit.

Przyczyny zapalenia trzustki

Główne przyczyny zapalenia trzustki choroba pęcherzyka żółciowego, alkohol, uraz jamy brzusznej, a przy tym pewne leki, różne zakażenia, zaburzenia hormonalne, choroby sercowo-naczyniowe, inwazji pasożytów, operacja w przewodzie pokarmowym. Jednej trzeciej pacjentów w celu ustalenia rzeczywistej przyczyny choroby nie jest możliwe.

Objawy zapalenia trzustki

Głównym objawem zapalenia trzustki jest ból w górnej części brzucha. Półpasiec może być ból napadowe lub stałe. Zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwskurczowe nie zawsze zmniejsza.

Ponadto, istnieje wymioty, biegunka lub zaparcie. nudności, zawroty głowy i osłabienie. Może być zaniepokojony wzdęcia, odbijanie. Pacjent traci wagi, utrata apetytu.

Objawy zapalenia trzustki wymawiane. Choroba jest trudna i powoduje pacjentów do szukania pomocy medycznej.

Leczenie zapalenia trzustki

Leczenie ostrego zapalenia trzustki wymaga znalezienia pacjenta w szpitalu. Gdy ból jest pokazany w zimnych regionach trzustki, na czczo, wodą alkaliczną, ewentualnie z zawartością żołądka rur ssących. Dieta dla trzustki — białko-węglowodanów, zapewnia ograniczenie soli, z wyjątkiem mleka.

Gasnącym objawy zapalenia trzustki dieta rozszerza.

Farmakoterapia trzustki przewiduje powołania przeciwbólowe i przeciwskurczowe (analginum, baralgin), leków, które hamują funkcję wydzielniczą trzustki i żołądka (cymetydyna, atropina), jak również leków, które inaktywacji enzymów proteolitycznych (pantripina, contrycal).

Jeśli leczenie zachowawcze zapalenia trzustki nie daje wymiernych rezultatów, wskazana jest operacja.

Dieta dla trzustki

Dieta dla trzustki jest stosowany w przewlekłym przebiegu choroby i rekonwalescencji.

Dieta przewiduje zmniejszenie wartości energetycznej, ciężkim ograniczeniem tłuszczów i węglowodanów. Nie stosować preparatów, które przyczyniają się do wzdęć, zawierający włókna surowego, stymulują produkcję soku żołądkowego. W celu ułatwienia okres diety, należy akupunktura.

Złoty kolczyk będzie odchudzanie łatwe i przyjemne.

Dieta dla trzustki obejmuje gotowanie pary, gotowania i pieczenia. Nie można jeść potraw zbyt gorących lub zimnych.

Zapalenie trzustki wolno spożywać herbatę z cytryną soków, owoców i jagód, rozcieńcza wodą, cukrem, suszonych białe pieczywo, pikantne ciasteczka. Możesz używać produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i sera.

Zupa powinna być gotowane bez dodatku mięsa z różnych warzyw: marchew, ziemniaki, cukinia, z zbóż i makaron. W zupy można dodać trochę masła lub o niskiej zawartości tłuszczu śmietanę.

Mięso — o niskiej zawartości tłuszczu, głównie wołowina, cielęcina, kurczak, indyk, królik. Kucharz gotuje na parze, można zrobić wegetariańskie kotlety. Ryby jeść odmiany niskotłuszczowe gotowane.

Dieta dla trzustki polega na jedzeniu półlepkich Kaszy z różnych kasz (kasza gryczana, płatki owsiane, kaszę, ryż) i makaronu gotowanych.

Masło spożywane 30 gramów dziennie, roślina — nie więcej niż 10-15 gramów, dodając różne potrawy.

Pacjenci mogą korzystać z różnych warzyw: marchew, ziemniaki, dynia, buraki, fasola szparagowa, cukinia.

Dojrzałe owoce rozliczone i nie kwaśny.

Kompot z świeże owoce nie powinny zawierać dużo cukru.

Nie wolno jeść różnych napojów gazowanych, kawy, soku winogronowym, kakao.

Dieta dla trzustki powoduje odmowę świeżego chleba i bogatych ciasta, zupy, bulionu mięsnego, zimne zupy (hash), jak barszcz, zup mlecznych.

Nie wolno jeść jajka na twardo oraz dania z jajek.

Zbanowany tłustych mięs, wędzone i produkty mięsne.

Nie można jeść fasolę i ostre płatki. Należy ograniczyć spożycie pszenicy, kukurydzy, jęczmienia i jęczmienia ziaren.

Nie jest konieczne, aby korzystać z rzodkiewki, kapusta, rzodkiewka, czosnek, szczaw, cebula, papryka, winogrona, daktyle, figi i banany.

Pacjenci muszą zrezygnować słodycze, czekolada, lody, różne przyprawy, napoje alkoholowe, tłuszcze i oleje spożywcze.

Share →