Zapalenie trzustki, objawy i leczenie zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki, objawy i leczenie zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki — jest zapalenie trzustki. W rzeczywistości, kiedy to samo-zatrucia występuje tkanki trzustki.

Trzustka — jeden z największych w organizmie. Wykonuje on kilka funkcji, z których najważniejsze to:

  • regulacja poziomu cukru we krwi przez insulinę i glukagonu;
  • udział w trawienie pokarmu w jelicie cienkim — poprzez tworzenie soku trzustkowego.

Z trzustki zwykle rozumie naruszenie funkcji trawiennych z trzustki, w którym gromadzi się w nadmiarze enzymu trzustkowego cieśninie. Sok trzustkowy zaczyna działać w gruczole, niszcząc tkanki — co prowadzi do zaburzeń jej funkcji. Uszkodzone komórki są zastępowane przez tkankę łączną, który jedynie przywraca głośność, ale nie wytwarzają ważne hormony.

Zwiększone obciążenie pozostałych komórek gruczołowych wywołuje stan zapalny, objawiający się ostrych objawów.

Przyczyny zapalenia trzustki

Nadmiar enzymów w trzustce może nastąpić na dwa sposoby: albo tworzą bardzo dużo, lub trzustki sok nie może przejść do jelita. Do tego są bardzo różne stany:

Zatrucie alkoholem — przyczyną zapalenia trzustki, w połowie przypadków występujących. Metaboliczne etanolu obniżonej komórek trzustkowych, co czyni je bardziej podatnymi na toksyny, powodując skurcz zwieracza Oddiego — pierścień mięśni wokół otworu w dwunastnicy brodawki, która otworzyła przewodów żółciowych i trzustki. Skurcz kursu obejmuje enzymy, powodując destrukcyjne zmiany w przysadce.

Zapalenie trzustki alkoholowe — to przewlekła choroba, objawy, które są widoczne już na dość zaawansowanym etapie.

Blokada z kamieni żółciowych kanałowe — także najbardziej popularny rodzaj zapalenia trzustki, co jest charakterystyczne dla kobiet. Możliwość tego zjawiska wynika wspólnego przewodu żółciowego i trzustki otwór kanału w jelitach.

Wrodzone zaburzenia metaboliczne — takie jak zwiększone wytwarzanie amylazy i lipazy, hiperlipidemia rodzinnym.

Infekcją, która przeniknęła do trzustki przez krew — to samo w sobie wywołuje zapalenia, jak i łamanie produkcji enzymów.

Leki — estrogenów, tetracykliny. furosemid, witaminy A i E w dużych dawkach.

Uraz jamy brzusznej, chirurgia, zapalenie otrzewnej — wszystko to może mieć wpływ na prawidłową pracę trzustki, prowokują penetrację i zakażenia w tkankach.

Przyczyny zapalenia trzustki są zróżnicowane — od ich poprawna definicja zależy w dużej mierze od prognoz leczenia. W niektórych przypadkach może prowadzić do zapalenia trzustki przewlekłego stresu, nieodpowiednią dietą — szczególnie dużą ilość węglowodanów i tłuszczu bogatego w środkach spożywczych, które są potrzebne do rozszczepiania enzymów trzustkowych. Z takim dietą odruchu soku trzustkowego występuje więcej — zawsze prowadzi do rozwoju zapalenia trzustki.

Objawy zapalenia trzustki

W większości przypadków chorobą zaczyna się od ataku ostrego zapalenia trzustki. Objawy są bardzo charakterystyczne i ujawniają się dopiero kilka godzin po posiłku tłuszczowym:

  • silny ból w tylnej części jamy brzusznej, dając lewą i dystrybuowane się
  • wymioty, która przychodzi po ulgą
  • wzdęcia

Rozpoznanie zapalenia trzustki, ostre formy odbywa się na podstawie wyników kontroli, dotykiem — znajdują się zwiększyć szczelność i trzustki; i metod instrumentalnych — USG, endoskopii, MRI, CT — i laparoskopii chirurgicznej.

Skomplikowane może być w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki. Objawy są niewyraźne — to niechęć do tłuste, naruszenia apetytu, odbijanie żółci. Przewlekłe zapalenie trzustki, w niektórych przypadkach może nie wystąpić jako powikłanie ostrego, jak i niezależnego od każdej choroby niszczącej procesu — na przykład, niewłaściwej diety lub nadużywania alkoholu.

Leczenie zapalenia trzustki

Taktyka leczenia zapalenia trzustki jest w dużej mierze specyficzne dla każdego przypadku. Rola nasilenia objawów, chorób współistniejących, cech oczywiście. Bezwzględna wskazaniem do zabiegu jest obecność formacji pus w trzustce, który stanowi zagrożenie dla ogólnego posocznica krwi.

Jeśli to możliwe, stosować nieinwazyjne interwencji.

W większości przypadków leczenia zapalenia trzustki skłonny zrobić metod terapeutycznych. Jest to spowodowane faktem, że operacja nie zawsze jest skuteczna, co więcej, może prowadzić do wtórnego zakażenia lub krwawienie. Skutecznym sposobem leczenia przewlekłego zapalenia trzustki i ostrej fazy jest zagłodzenie, na której zmniejszenie produkcji enzymów, a tym samym ich działanie toksyczne na komórki nowotworowe.

Zapalenie trzustki muszą diety — przepisanej tabeli №5 z długimi przerwami między posiłkami.

Przewody oraz leczenie objawowe — znieczulenie, obsługuje enzym jelitowy. W obecności zakażenia — dożylnej antybiotykoterapii.

Konsekwencje zapalenia trzustki

Nieleczone zapalenie trzustki powoduje rozległe zniszczenie tkanki trzustki przenosić zakażenie na sąsiednich organów — patologicznych proces przebiega do jelit, żołądka, przełyku. Ropienie podczas ostrego zapalenia trzustki może powodować zapalenia otrzewnej — zapalenie ściany jamy brzusznej. To zagrożenie dla życia stan, który wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

Innym częstym powikłaniem zapalenia trzustki — jest cukrzyca. Jeśli enzym zatrucia uszkodzenia komórek trzustki sok i które produkują insulinę, i wywołuje choroby.

Share →