Zatrucie Grzyb: Specjalista Dyrektor Toksykolog widok na miasto ...

Zatrucie Grzyb: Specjalista Dyrektor Toksykolog widok z Kijowa wczesnej diagnostyki, pierwsza opieki medycznej i pre-medycznych dla zatrucia grzybami

Stare Irina przygotowane

Jesień — sezon na grzyby, a więc zwiększone ryzyko zatrucia grzybami. Rocznie lekarze sanitarne ostrzec ludzi o szkodliwości zatrucia grzybami, ale zachorowalność i śmiertelność nie jest zmniejszona. Toksyny różnych grzybów mają różne skutki na organizm, powodując różne skutki.

Często z przedwczesną i niedostatecznej pomocy dla ofiar zabitych w krótkim okresie. Szczególnie wysoka śmiertelność wśród ludności wiejskiej, gdzie złe ustalono podstawową opiekę, transport pacjenta trudne i terminowe ich hospitalizacji. W celu udzielenia pomocy w tym pilnej lekarza problemu, postanowiliśmy zwrócić się do jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie toksykologii, do czynienia z różnych trucizn, w tym toksyn grzybowych.

Główny Kapitał toksykolog gęś, asystent Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii NMAPE im. P. Shupyk, najwyższa kategoria Siergiej Michajłowicz Nedashkovsky lekarz w rozmowie z naszym korespondentem daje najważniejsze praktyczne wskazówki dotyczące diagnostyki i leczenia zatruć grzybami.

— Siergiej, jak istotne w tym roku problem zatrucia grzybami?

— Zatruć grzybami zależy od rodzaju grzybów roślinnych, a więc ma wyraźną wzorca sezonowego, zazwyczaj od maja do października, a czasami w ciepłych lat listopada. Ważnym czynnikiem, który wpływa na częstość zatruć — warunki atmosferyczne w danym regionie określają liczbę rosnących grzybów. Korzystniejszych warunków pogodowych roślinność grzyby są uważane za deszczowe dni, które wkrótce ustąpić na rozgrzanie.

Okresy te są odpowiedzialne za wzrost kolekcji grzybów i ich zastosowania w żywności, oczywiście zwiększa liczbę zatrucia.

Liczba ofiar wykorzystania trujących grzybów zmienia się z roku na rok. Na przykład w Kijowie w tym diagnoza około 90-140 każdego roku ludzi. W tym roku, Zakład Toksykologii reanimacji szpitala «awaryjnego» do sierpnia otrzymał tylko cztery ofiary od końca sierpnia do końca września — do dwudziestu osób (trzech z nich zmarło).

Dlatego możemy powiedzieć, że w tym roku problem zatrucia grzybami w naszym regionie nie jest tak powszechne jak w innych latach, choć nie należy zapominać, że nawet w tych małych figur czyjegoś życia.

— Co to jest niebezpieczeństwo zatrucia grzybami?

— Jest uważany za najbardziej niebezpieczny grzyb bladą perkozy i jego odmiany, w przypadku zatrucia toksynami jest zapisany do 99% śmiertelności wpływ. Ten grzyb z gepatonefrotoksicheskim działania: przy stosowaniu go w żywności wpływa głównie w wątrobie i nerkach, co ma wpływ na nabłonek jelitowy, kardiomiocyty, centralny układ nerwowy, tak że działanie toksyn można uznać politopnye głównie wpływ na wątrobę i nerki.

Działanie Grzyby gastroenterotropnogo znacznie mniej toksyczne i powodują uszkodzenia błony śluzowej głównie z przewodu pokarmowego. Warunkowo grzyby jadalne mogą być trujące, jeśli nie jest właściwie ich przygotowania, takie jak zatrucia często objawy gastroenterologicznych.

— Jakie osoby są najbardziej podatne na zatrucia grzybami?

— Według literatury, własnych obserwacji i doświadczeń z innymi pediatrów, można stwierdzić, że dzieci są bardziej podatne na działanie toksyny grzybów. To z powodu niedoskonałości mechanizmów detoksykacji ciała dziecka. Ponadto, nie należy zapominać, że przy tej samej ilości grzybów zjadane dziecko na jednostkę masy ciała ma do wyższego stężenia toksyny niż dorośli, więc w przypadku zatrucia całych rodzin w dorosłym przeżycie powyżej.

— Jak podejrzeniem zatrucia grzybami i pierwszych objawów do uznania go w najbliższej przyszłości, w czasie, aby pomóc?

— Pierwsze objawy zatrucia grzybami, zazwyczaj takie. Człowiek, którzy jedli grzyby rozwijają zapalenie żołądka i jelit lub zapalenia żołądka i jelit, które pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, aż do odwodnienia. Jeśli objawy te są szczególnie silne, a pomoc nie jest w odpowiednim czasie, to pacjent może umrzeć nawet na tym etapie, do uszkodzenia wątroby.

Zatrucie grzybów gastroenterotropnogo kroki choroba pojawia się po dwóch do trzech godzin po spożyciu grzyby i zwykle ograniczone zjawiska zapalenia żołądka i jelit. Inne narządy i układy nie cierpi, więc terminowe i wystarczające odkażanie (usuwanie nevsosavsheysya toksyn) oraz inne środki terapeutyczne zminimalizować wszystkie objawy.

Gdy zatrucia grzybami gepatonefrotoksicheskim działanie pierwsze objawy zatrucia nie wystąpiła wcześniej niż 6:00 po jedzeniu, czasem 8-10 godzin, co najmniej — do 2-3 dni. Pierwsze objawy to również znak Gastroenterologicznej, ale po pewnym czasie mogą wystąpić podczas tzw urojonej bytu, gdy objawy zapalenia żołądka stopniowo znikają (zwłaszcza w szpitalu po zapewnienie odpowiedniej opieki), stan pacjenta się ustabilizuje. Często w tym okresie pacjenci muszą zapisywać je, ponieważ czują się całkiem dobrze.

Ale w tym samym czasie, gdy dynamika zmian biochemicznych nadal niekorzystne, zwłaszcza w wątrobie. Wczesnych oznak zniszczenia hepatocytów jest zmniejszenie ilości protrombiny, potem połączone podwyższony poziom transaminaz bilirubiny. Po 10-12 godzinach, a są objawy kliniczne choroby wątroby — zażółcenie twardówki, błon śluzowych i skóry, uczucie ciężkości i bóle w prawym górnym kwadrancie, powiększenie wątroby i inne objawy toksyczne zapalenie wątroby.

Zatem rozpoznanie zatrucia grzybami ustala połączonych danych. Jest to przede wszystkim fakt, grzyby w konsumpcji żywności, epidemiologicznych Anamneza charakterystyczne cechy kliniczne i biochemiczne. Według cech choroby może być bardzo prawdopodobne, jednak grzyby otruty ludzi, i na tej podstawie opracować najbardziej skuteczną strategię leczenia.

Niestety, na Ukrainie nie ma możliwości przeprowadzenia badań w mediach toksyn biologicznych. W wielu krajach rozwiniętych ćwiczyć ammanitinov treść badawczego w moczu — blady toksyn muchomor, które mogą być wykryte w ciągu dwóch lub trzech dni po zastosowaniu grzybów w żywności. To znacznie ułatwia diagnostykę i działań taktycznych.

W obecności ammanitinov w moczu i objawów klinicznych u pacjentów można wykazać nawet transplantacji wątroby.

— Proszę nam powiedzieć, co to jest pierwsza pomoc dla zatrucia grzybami w klinikach wiejskich lub szpitalach rejonowych?

— Główną zasadą zarówno opieki medycznej i przedlekarskiej w zatrucia grzybami jest dekontaminacja — usuwanie nevsosavsheysya toksyny. Można to przeprowadzić różnymi sposobami. Ważne jest, aby wywołać wymioty (jeżeli nie był spontaniczny, wymioty) i przemyć żołądka picia wody z węglem aktywnym (ważne jest to, że pozostaje w żołądku przez chwilę). Należy podkreślić, że ilość węgla aktywnego powinien być wystarczający — nie mniej niż 0,5-1 g / kg masy ciała (40-60 g dla dorosłego).

Jeśli nie biegunki węgla aktywowanego może być dodany środek przeczyszczający (najprostszego i niedrogiego — sorbitol — 1,2 g / kg masy ciała dziennie w 2-3 dawkach podzielonych, w zależności od efektu).

Jeśli pacjent jest zaniepokojony powtarzające się wymioty, nie należy przepisywać leki przeciwwymiotne jak wymioty — ważny mechanizm obronny, który przyczynia się do odkażania. Z tego samego powodu nie jest zalecane, aby wyeliminować biegunkę leków leczenia.

Lekarz nadal (lub uruchamiania) dekontaminacji toksyn, może zapewnić bardziej skuteczne płukanie żołądka. Aby ułatwić stan pacjenta jest określone przeciwskurczowe (papawerynę, no-spa, platifillin). Jak najszybciej, jest pożądane, aby rozpocząć terapię infuzyjną, preferując zrównoważony roztwór soli (Disol, Trisol, laktasol i inne). Jeśli jednak lekarz nie mają takich możliwości, to można stosować także roztwór soli fizjologicznej.

Jeśli wymioty brakuje lub nie jest wyrażone doustnie lek Rehydron, pomaga w normalizacji równowagi wody i elektrolitów.

W szpitalu podejrzeniem zatrucia śmierci używany kubek antidotum na Ammaniti. Za pomocą terapii antidotum to dwa leki — Benzylopenicylina i sylibininy. Benzylopenicyliny służy do trzech dni po spożyciu żywności na grzyby dawce 500000 -. 1000000 / kg wagi ciała dziennie w 6 etapach.

Składnik aktywny leku wiąże się z formy ammonitinami stabilnych kompleksów więc utrudnia penetrację toksyn w hepatocytach. Sylibininy część wiele leków na wątrobę działania i podaje w dawce 30 mg / kg masy ciała na dzień przez 10-12 dni po pojawieniu się choroby. Odtrutki mogą być podawane nawet w przypadku podejrzenia zatrucia śmierci kubek — jeszcze przed wystąpieniem objawów klasycznej.

Fakt, że korzystanie z trujących grzybów w zatrucia pokarmowego i ustalone w powiadamiania ratunkowego w SES. Lekarze sanitarne SES przejść do sceny, pobierając próbki były grzyby, ich identyfikacji, w celu zdiagnozowania i zatrucia treat.

Artykuł opublikowany w pokoju 129 w październiku 2005 roku

Share →