Zespół przewlekłego zmęczenia: leczenie przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia: leczenie przewlekłego zmęczenia

Syndrom chronicznego zmęczenia Jest to stosunkowo nowa choroba. Ten zespół jest szerzej reprezentowane w rozwiniętych krajach świata. Niestety, zespół przewlekłego zmęczenia i złego diagnostsiruemyh pozdnoviyavlyaemoy patologii.

Ostatnie badania wykazały, że w przypadku leczenia przewlekłego zmęczenia wymaga zintegrowanego podejścia zawiera następujący zestaw środków:

 • sociohygienic
 • psychologiczny
 • Kliniczna diagnostyczne
 • terapeutyczny

Zjawisko szybkie i długotrwałe zmęczenie fizyczne osłabienie, osłabienie i czołowych oznaki cierpienia jest znana od początku XX wieku, ale określenie "Syndrom chronicznego zmęczenia" pojawił się w 1984 roku w Stanach Zjednoczonych. Takie stany pod nazwami "Zespół neurastenikiem", "Zespół astenodepressivnyh", "neyromiasteniya" zostały już opisane przez lekarzy ponad 100 lat temu.

Obecnie, lekarz musi być w stanie odróżnić zespół przewlekłego zmęczenia od prostego zmęczenia. Normalny zmęczenie nie jest chorobą. Jest to naturalna reakcja na przepracowania. Ostrzega, że ​​bardzo potrzebne odpoczynku.

Ale Syndrom chronicznego zmęczenia — jest bezzasadny, silnie wyrażone, wyczerpujące organizm ogólne zmęczenie, które nie przechodzi po odpoczynku i zapobiega człowieka do życia w swoim zwykłym rytmem. Cindrom chroniczne zmęczenie zwykle udawać innych chorób, więc rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne.

Rozpoznanie przewlekłego zmęczenia

Rozpoznanie przewlekłego zmęczenia opiera się na połączeniu dwóch głównych i osiem małych objawów następujących objawów.

Główne objawy syndromu chronicznego zmęczenia:

 1. Nagłe pojawienie się osłabiającego słabości
 2. Zmęczenie rozwija i nie wykracza po resztę
 3. Pacjentka spadła o prawie połowę wydajności w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
 4. Nie ma innego wyraźnego powodu lub chorobą, która może powodować zmęczenie trwające

Małe objawy syndromu chronicznego zmęczenia:

 1. Progressive lub długotrwałe zmęczenie, szczególnie widoczne po każdej aktywności fizycznej, które wcześniej przekazanej łatwo
 2. Gorączka w niskiej temperaturze
 3. Częsty ból gardła
 4. Bolesność w węzłach chłonnych
 5. Osłabienie mięśni
 6. Bóle mięśni — ból mięśni
 7. Zaburzenia snu (bezsenność lub odwrotnie, senność)
 8. Ból głowy nietypowy charakter
 9. Migracja ból stawów
 10. Zaburzenia neuropsychiatryczne: zwiększona wrażliwość na jasne światło, zaburzenia widzenia (plamy przed oczami), zapominanie, drażliwość, brak zdecydowania, zmniejszenie koncentracji uwagi i zdolność koncentracji
 11. Depresja.

Tak więc, głównym kryterium diagnostyczne zespołu chronicznego zmęczenia jest stałe zmęczenie ze spadku wydajności wynikającej z tła zdrowia, trwa co najmniej 6 miesięcy i nie jest związana z jakimikolwiek innymi chorobami.

Objawy syndromu chronicznego zmęczenia

Objawy syndromu chronicznego zmęczenia nie są natychmiastowe. Najczęściej rozpoczyna się stan podobny do grypy, takich jak SARS (): gorączka, ból gardła, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy. Potem szybko, w ciągu kilku godzin lub dni, złączeń niewyjaśniona uogólnione osłabienie mięśni, tkliwość poszczególne mięśnie, bóle stawów (polyarth-), zmęczenie po wysiłku nie powróci na własną rękę w ciągu dnia.

Zespół Rozszerzona obejmuje również zaburzenia snu, utrata pamięci i intelektu, zjawiska depresji i odmiennych stanów świadomości, które nie są wtórne i część struktury syndrom chronicznego zmęczenia.

Uważa się, że zespół przewlekłego zmęczenia jest bardziej powszechne u kobiet. Największe ryzyko zachorowania na ten zespół w wieku dwudziestu pięciu do czterdziestu pięciu lat. Mimo, że chory i może dziecko i nastolatek.

W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych został powszechnie uważa się, że zespół przewlekłego zmęczenia jest najczęściej u ludzi, którzy starają się zbyt mocno w pracy.

Następnie do zespołu jeszcze skonsolidowane termin dosłownie oznacza bardzo długo — "Zakażenie bogaci ludzie pracujący w zawodzie i wiodących świeckiego stylu życia", We współczesnej medycynie, zakłada się, że zespół przewlekłego zmęczenia nie rozpoznaje różnice społeczne i wpływa zarówno na pracoholików i tych, którzy naprawdę nie są w służbie procesu.

Czas przewlekłego zmęczenia jest inna niektórzy pacjenci ożywienie następuje szybko, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, inni doświadczają postępujące pogorszenie, które może trwać latami. Dość powszechne cykliczny przebieg choroby — umorzenie na przemian z epizodami zaostrzeń.

Czując niewyjaśnione zmęczenie, które nie znikają po śnie lub odpoczynku, nie mają autodiagnozy i samoleczenie. Zapoznaj się z neurologiem (lub neuropsychiatra).

Leczenie przewlekłego zmęczenia

Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia poważnym problemem klinicznym. Podstawową zasadą opieki nad pacjentem jest skomplikowane leczenie objawowe. W naszej klinice, odgrywa wiodącą rolę terapii zwierciadlane (Akupunktura), mające na celu poprawę ogólnego stanu pacjenta.

Również akupunktura pomaga snu normalizować, odzyskiwanie aktywności umysłowej i fizycznej. Produktów leczniczych w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia, często używanych kompleksów witaminowych. Również odgrywają ważną rolę życia korekcji.

Share →